МИРИС СА РЕКЕ "ШТИПА ЗА НОС": Стручњаци из ГЗЗЈЗ тврде да смрад који данима гуши престоницу није опасан
КАО и ранијих година, крајем јула и почетком августа, непријатни мириси у поподневним сатима узнемиравају суграђане. Центар Београда, али и ободни делови престонице, практично се гуше у смраду, који подсећа на стајско ђувриво и фекалије.

Фото Ж. Кнежевић
Ипак, ова појава није неуобичајена када су високе температуре ваздуха и када долази до наглих осцилација у ваздушном притиску. Како кажу стручњаци из Градског завода за јавно здравље (ГЗЗЈЗ), мириси не утичу на квалитет озонског омотача.
Овча, Земун, Обреновац, Винча и део Дедиња око КБЦ "Драгиша Мишовић", били су пред викенд у зеленој зони која се карактерише као одличан квалитет ваздуха. Нешто загађеније, али и даље у границама прихватљивог, било је у осталим деловима престонице, односно у мерним станицама у Булевару деспота Стефана, Омладинских бригада и у Лазаревцу.
- Непријатни мириси не могу да утичу на квалитет ваздуха, већ само на комфор грађана - каже, за "Новости", Андреј Шоштарић из ГЗЗЈЗ. - Повишене температуре, које су тренутно забележене у Београду, доводе до распадања отпада на депонијама, што додатно квари мирис током боравка напољу.
Као један од главних разлога за смрад стручњаци наводе недостатак фабрика за прераду отпадних вода, али и изливање канализације у Саву и Дунав. У Београду постоји 100 директних излива канализације, из којих се годишње у реке излије 60.000 олимпијских базена фекалија. Када се у ово доба године повуче водостај река, при обали остаје муљ, из којег испаравају мириси.
- Након завршене жетве, у ово доба године, углавном се ђубре оранице одлаже на ободима града, у Падинској Скели, Гроцкој, у удаљеним насељима Чукарице. Не треба заборавити ни тај фактор као један од узрочника "штипања за нос" - подсећају стручњаци.
Из Градског завода додају да свакодневно прате квалитет ваздуха на више од 30 мерних станица широм Београда. Ови мириси никада не трају дуго, и савет суграђанима јесте само да се наоружају стрпљењем.
ИЗГРАДЊА ПЕТ ПОГОНА
ФАБРИКА за прераду отпадних вода умањила би емисију отпадних вода у две београдске реке за 80 одсто. Према ранијим изјавама градских челника, у Београду је потребно изградити пет оваквих погона, како би се проблем решио. Осим Великог Села, изградња ових фабрика планирана је у Батајници, Остружници, Обреновцу и Гроцкој.

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)