НЕМА РУШЕЊА ВИЛЕ: Протест грађана код здања у Интернационалних бригада 47 на Врачару, инвеститор користи правну незаштићеност објекта
ИСПРЕД виле у Интернационалних бригада 47 у суботу се окупило више десетина грађана и чланова друштава за очување Врачара са жељом да спрече најављено и већ започето рушење здања које је ушло у енциклопедију српске архитектуре 19. и 20. века.
Лепотица у Интернационалних бригада, као и остала вредна здања, припадала је целини "Котеж - Неимар", која је била уписана у Евиденцију непокретности под такозваном претходном заштитом до децембра 2020. Међутим, престанак заштите, тачније, правни вакуум, инвеститор жели да искористи, поруши старо и вредно, а сагради четвороспратницу с приземљем.
- Власник виле обратио се надлежним градским и општинским службама са намером да је руши. Није добио одобрење градске комисије. Његово урбанистичко решење је одложено, односно одложено је одлучивање о њему. Општина Врачар није дала дозволу за рушење објекта. Ово што се сада дешава, инвеститор ради самовољно. Уклоњена је ограда која је била испред виле и кренули су са растурањем унутар ње, а све слути на рушење - наводи Аца Арсенијевић из Друштва за улепшавање Врачара.
Подсећа да је заштита истекла 31. децембра 2020, као и да је поступак доношења нове у току. Додаје да Завод за заштиту споменика ради план, а када буде био завршен, вила треба да добије статус заштите какав је и имала.
Адвокат Стефан Стојков наводи да су правни пропуст инвеститори у целом граду видели као своју прилику да поруше објекте који су до краја 2020. били заштићени.
- Обраћали смо се надлежнима да стану на пут таквој пракси док се не направи нови елаборат о заштити. Тражили смо да се направи неки мораторијум, да се њиме дефинише шта може, а шта не може да се руши. Сада немамо ниједан пропис који ову вилу може да заштити, само институције снагом свог ауторитета. А можда ће за три дана доћи багер, који ће је порушити - наводи Стојков.
ИСТОРИЈА
ОВУ вилу пројектовао је архитекта Ђорђе Ђорђевић 1930. године у духу академизма за инжењера Милоша К. Антића. У њој је рођен један од најбољих српских архитеката Иван Антић. Антићи су кућу продали пре Другог светског рата. У једном тренутку је у њој живело и особље Амбасаде Финске.
Препоручујемо
ОСНОВЦИ СА ВРАЧАРА САДЕ ДРВЕЋЕ: Ђаци се придружили акцији "Једна школа, једно дрво"
20. 10. 2021. у 12:42
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (1)