КАКО СЕ У БЕОГРАДУ САХРАЊУЈУ ЉУДИ КОЈИ НЕМАЈУ НИКОГА: За њих нема споменика, а на гробу им стоји један од ова два знака
ОД почетка године у Београду се бележи повећан број сахрана, само у септембру на осам гробаља која су у надлежности ЈКП "Погребне услуге" обављено је 1.417 сахрана и кремација, што је скоро за 30 одсто више него у септембру 2019. године, пре избијања епидемије ковида 19.

Гробна места Н. Н. лица на Збегу
Тада је било свега 936 испраћаја на вечни починак, а током 2020. године 1.017. Такође, од почетка године на престоничким гробљима сахрањено је 37 грађана као Н. Н. лица, али било је и 148 сахрана особа које није имао ко да сахрани.
У претходних нешто више од годину дана сахране ових лица обављају се искључиво на гробљу Збег, а ова гробна места немају споменик, али су обележена дрвеним крстом или пирамидом на којима су исписани основни подаци. У случају Н. Н. лица назначен је само пол и број под којим се лице води код суда.
- Када преминулог нема ко да сахрани, а имамо све идентификационе податке обично се чека 10 до 15 дана, а повремено и нешто дуже да се појави неко од сродника, поготово ако се ради о страним држављанима - објашњавају за "Новости" надлежни из ЈКП "Погребне услуге".
- Затим се контактира и с центрима за социјални рад и проверава се да ли је преминули на њиховој евиденцији, односно да ли имају податке о потенцијалним сродницима.
Трошкове сахрањивања сноси општина на чијој територији је преминули имао последње пребивалиште, а ако се оно не може утврдити, онда трошкове плаћа општина на чијој територији је лице преминуло. Локална самоуправа која је обезбедила сахрањивање преминулог лица има право на надокнаду трошкова од особа које се биле дужне да обезбеде сахрањивање или из заоставштине преминулог.
Утврђивање идентитета преминулих Н. Н. лица је у надлежности Министарства унутршњих послова, односно Института за судску медицину које обавља обдукцију и утврђује идентитет, а касније у сарадњи са МУП настоји да пронађе сроднике. Ако се они не пронађу, посмртни остаци ових особа сахрањују се углавном ујутру, пре заказаних сахрана, у појединачним гробним местима, а у складу са свим прописима.
ЗВАНИЧНИ ПОДАЦИ
ПРЕМА званичним подацима ЈКП "Погребне услуге", укупан број људи које нија имао ко да сахрани у последњих неколико година варирао је између 115 и 180. Надлежни из овог предузеће тела пре сахране углавном смештају у капелу у Делиградској улици.
Препоручујемо

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)