КАКО СЕ У БЕОГРАДУ САХРАЊУЈУ ЉУДИ КОЈИ НЕМАЈУ НИКОГА: За њих нема споменика, а на гробу им стоји један од ова два знака
ОД почетка године у Београду се бележи повећан број сахрана, само у септембру на осам гробаља која су у надлежности ЈКП "Погребне услуге" обављено је 1.417 сахрана и кремација, што је скоро за 30 одсто више него у септембру 2019. године, пре избијања епидемије ковида 19.
Тада је било свега 936 испраћаја на вечни починак, а током 2020. године 1.017. Такође, од почетка године на престоничким гробљима сахрањено је 37 грађана као Н. Н. лица, али било је и 148 сахрана особа које није имао ко да сахрани.
У претходних нешто више од годину дана сахране ових лица обављају се искључиво на гробљу Збег, а ова гробна места немају споменик, али су обележена дрвеним крстом или пирамидом на којима су исписани основни подаци. У случају Н. Н. лица назначен је само пол и број под којим се лице води код суда.
- Када преминулог нема ко да сахрани, а имамо све идентификационе податке обично се чека 10 до 15 дана, а повремено и нешто дуже да се појави неко од сродника, поготово ако се ради о страним држављанима - објашњавају за "Новости" надлежни из ЈКП "Погребне услуге".
- Затим се контактира и с центрима за социјални рад и проверава се да ли је преминули на њиховој евиденцији, односно да ли имају податке о потенцијалним сродницима.
Трошкове сахрањивања сноси општина на чијој територији је преминули имао последње пребивалиште, а ако се оно не може утврдити, онда трошкове плаћа општина на чијој територији је лице преминуло. Локална самоуправа која је обезбедила сахрањивање преминулог лица има право на надокнаду трошкова од особа које се биле дужне да обезбеде сахрањивање или из заоставштине преминулог.
Утврђивање идентитета преминулих Н. Н. лица је у надлежности Министарства унутршњих послова, односно Института за судску медицину које обавља обдукцију и утврђује идентитет, а касније у сарадњи са МУП настоји да пронађе сроднике. Ако се они не пронађу, посмртни остаци ових особа сахрањују се углавном ујутру, пре заказаних сахрана, у појединачним гробним местима, а у складу са свим прописима.
ЗВАНИЧНИ ПОДАЦИ
ПРЕМА званичним подацима ЈКП "Погребне услуге", укупан број људи које нија имао ко да сахрани у последњих неколико година варирао је између 115 и 180. Надлежни из овог предузеће тела пре сахране углавном смештају у капелу у Делиградској улици.
Препоручујемо
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава
ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.
06. 01. 2025. у 19:41
ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са "шкорпионом" и запуцао (ФОТО)
НАПАДАЧ који је вечерас убио власника кафане у Јагодини Дејана Михајловића (55) и ранио још једно лице је Саша Милосављевић Бабац (47), који има дебео досије, а осуђиван је за више кривичних дела, покушај убиства, насиље у породици.
06. 01. 2025. у 21:25
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)