"ЂАЧКИ ДИНАР" НИЈЕ ОБАВЕЗАН, А ШАЉУ ОПОМЕНЕ: Поједине школе притискају родитеље да измире "дуговања" већа и од 3.000 динара
КАКО се ближи крај школске године, појединим родитељима почеле су да стижу "опомене" за плаћање обезбеђења са износима већим и од 3.000 динара, што је изазвало незадовољство код њих пошто им је, како кажу, речено да морају да плате.

Илустрација / фото А. Станковић
Јер у супротном, деца неће добити сведочанство. Иако се из године у годину понавља како су новчана давања родитеља искључиво на добровољној бази, неке образовне установе то изгледа забораве, па их подсећају за "дуговања".
Нашој редакцији су се јавили родитељи из једне вождовачке школе, који кажу да им је учитељица рекла да морају да плате обезбеђење. Они наводе да у школи постоји чувар, али да углавном не излази из своје "кућице". Зато се дешава и да се деца потуку у дворишту, да они старији задиркују млађе, да дође до кошкања.
У склопу "ђачког динара", који износи, у просеку, од 1.500 до 2.000 динара годишње, налази се и ставка за безбедност, која се односи на плаћање чувара. Због епидемиолошке ситуације, прошле године је изостављена пошто је у школама, углавном, била онлајн настава.
- Плаћање обезбеђења у школи и "ђачког динара" није обавезно, нити добијање сведочанства може бити условљено уплатницом - поручују из Министарства просвете, науке и технолошког развоја. - Родитељи нису дужни да дају новац за ову сврху.
Како кажу у школама, најбоље "платише" су ученици првог и другог разреда, док је у завршним годинама проценат наплате знатно мањи. Прикупљени новац користи се за фотокопирање тестова, осигурање, куповину књига за одличне ученике, футроле за дипломе, неке потрепштине за наставу.
- Нико не може да присили родитеље за плаћање "ђачког динара", пошто је то на добровољној бази - наводи Дејан Недић, директор Друге економске школе. - Недопустиво је да у појединим школама тако условљавају доделу сведочанстава. Мислим да моје колеге директори школа добро знају да то плаћање није обавезно, али да су разредне старешине и наставници ти који нису добро обавештени.
КО ДОНОСИ ОДЛУКЕ?
ЗАКОНОМ о основама система образовања и васпитања прописано је да Савет родитеља одлучује да ли ће школа имати обезбеђење или не.
Они бирају најповољнију понуду, после поступка јавне набавке, а "под лупом" представника родитеља је и како се троши новац од донација и од проширене делатности. - Савет родитеља у школи одлучује о томе да ли ће бити ангажовано приватно обезбеђење - наводе у министарству. - Ту врсту обезбеђења финансирају родитељи уколико то желе, односно нису у обавези да то учине. Уплата новца за ове намене не може бити услов за добијање сведочанства ученика.
Препоручујемо

СПОРТСКИ РЕКВИЗИТИ И ЗА ПРЕДШКОЛЦЕ: Врање евидентира шта школама недостаје од опреме
27. 03. 2022. у 15:57

ДА БУДЕ ТОПЛО ТОКОМ ЗИМЕ: Основна школа у Ечки добила нову котларницу
24. 03. 2022. у 22:36

ТИМ ЗА ШКОЛЕ ДОНЕО ОДЛУКУ: Познато како ће се одвијати настава следеће недеље
11. 03. 2022. у 11:08

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)