НАЈВЕЋИ УСПЕХ СИЛАЗАК НА РЕКЕ: Заменик градоначелника на одласку Горан Весић сумирао резултате
ПРОМЕНА правца развоја Града и његово спуштање на реке за које ће бити везани сви будући велики инфраструктурни пројекти, али и окретање главног града његовим становницима...
Ово је на опроштајној конференцији за медије одлазећи заменик градоначелника Горан Весић апострофирао као највећи успех за последњих осам година и седам месеци, колико је провео у Скупштини града.
- Сви будући велики пројекти, поред Београда на води, биће везани за реке, а ту мислим на изградњу Блока 18, Макишког поља, Луке Београд и Трећег Београда на левој обали Дунава - рекао је он.
Поредећи 2013. и 2022, Весић је истакао да је Београд постао непрепознатљив, као и да је реализован велики број битних пројеката.
Неки од њих су и изградња три фабрике за прераду отпадних вода, депонија у Винчи, пројектовање и радови на предшколским установама, уређење 300 паркова и зелених површина, али и почетак градње метроа и смањење јавног дуга. Посебно је поносан на уређење Обилићевог венца и Савског трга, али и на сређивање 514 фасада у престоници.
ИНФРАСТРУКТУРА
Само прошле године издато је грађевинских дозвола за милион и 556.000 квадрата, док је 2013. године издато за 322.000 квадрата. Тренутно има 2.347 активних градилишта са 157 кранова. Најважнији пројекат свакако је метро, који се изводи по плану заједно са Владом. Биће изграђен и нови друмско-железнички мост преко Винче, нови Савски мост, те мост преко Аде Хује, као и два пешачко-бициклистичка моста. Такође ће се реализовати и изградња два тунела. Проширили смо и пешачку зону на 25.000 квадрата и уредили 514 фасада.
МЕТРО
Кренули смо у изградњу метроа, који је обећаван грађанима последњих 50 година, као и повезивање БГ воза са свим приградским општинама. До марта 2023. коначно ће бити завршена обилазница око Београда, која је почела да се гради 1991. Град је за протекли период купио 451 аутобус, те успоставио две линије с електричним аутобусима и додао да се чека испорука 100 нових аутобуса на гас. Завршен је међународни тендер за јавне бицикле, а новом сазиву градског парламента остаје само да потврди те резултате. Уређен је велики број градских улица, а многе су и реконструисане.
ОБРАЗОВАЊЕ
- Посебно само поносан што скоро 80.000 деце има место у вртићима. Тиме смо прешли 75 одсто укупног броја деце која иду у вртиће, а подсетићу да је 2013. године 57.000 малишана било уписано у београдска обданишта. Цена вртића је већ пет година иста и износи око 5.600 динара, док је 2013. године та цена била од 8.500 до 9.500 динара, због чега је ова градска власт вратила родитељима око 3,5 милијарди динара дуга. Такође смо кренули у процес изградње 25 вртића, док смо у последњих неколико година изградили шест нових. Обезбедили смо први пут бесплатне школе спорта за сву децу, од првог до четвртог разреда, односно за око 67.000 малишана. Прошле године поделили смо деци 67.592 таблета. Већ другу годину купујемо штампане уџбенике за сву децу у првом и другом разреду.
СОЦИЈАЛНА ЗАШТИТА
- Град данас не дугује ни један динар трудницама, породиљама, пензионерима и другим корисницима социјалних услуга. Имамо 500 личних пратилаца деце, док 2013. године нисмо имали ниједног. Данас у Београду имамо 79 персоналних асистената, а 2013. их није било. Данас имамо 62 возила за превоз особа с инвалидитетом, док смо 2013. имали само једно. Такође смо преко 1.700 породица успели да сместимо у објекте социјалног становања, односно више од 5.000 лица.
КУЛТУРА И ТУРИЗАМ
Издвајање за културу је око две милијарде динара веће него 2013. Такође, издвајање Града за културне манифестације 2013. износило је 50 милиона динара, док је ове године 325 милиона динара.
Туристичка понуда у престоници у односу на 2013. увећана је за чак 160 одсто. У склопу заштите културног наслеђа, али и побољшања туристичке понуде, посебно бих истакао сређивање Калемегдана. За последњих осам година проглашено је десет просторно културно-историјских целина у престоници. Подигнут је велики број споменика, а многе знамените личности добиле су улице у Београду.
ЖИВОТНА СРЕДИНА
Урађено је 424 километра водоводне мреже. Посебно сам задовољан регионалним водоводом Макиш-Младеновац. Завршен је тендер и веома брзо почиње изградња за последњи део општине Гроцка који сада нема стабилно водоснабдевање. Шириће се и ка Сопоту, а биће завршен и пројекат Макиш 3.
За последњих осам и по година посађено је 250.000 садница, као и 3.000 дрворедних садница, а купљен је и "садиша", специјална машина за пресађивање стабала. Почело је да ради постројење за прераду грађевинског отпада, док у новембру почиње с радом постројење за прераду комуналног отпада. Из тог постројења ће се производити струја, први пут у Србији. Такође је урађен топлодалековод Винча-Коњарник.
ЈАВНИ ДУГ
Према Весићевим речима, ниво јавног дуга је у време његовог ангажмана, са 1,2 милијарде пао на нешто мање од 283 милиона евра, а буџет се са 600 милиона "винуо" на 1,3 милијарде евра.
- У петак у 16 часова на рачунима Града се налазило тачно 19,1 милијарда или 163,4 милиона евра. Док је 20. новембра 2013. године Привремени орган затекао на рачунима Града 4,9 милијарди динара, односно 43,5 милиона евра.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)