УКОШТАЦ СА АМБРОЗИЈОМ ДО ОКТОБРА: Концентрација полена још није висока, али надлежне екипе почеле сузбијање коровске биљке широм престонице

А. ВОЈИНОВИЋ

17. 07. 2022. у 11:08

КОНЦЕНТРАЦИЈА полена амброзије у ваздуху тренутно је ниска, показују подаци Агенције за заштиту животне средине.

УКОШТАЦ СА АМБРОЗИЈОМ ДО ОКТОБРА: Концентрација полена још није висока, али надлежне екипе почеле сузбијање коровске биљке широм престонице

Фото Zavod za biocide

Иако честице још нису ушле у критичну црвену зону, која се очекује у августу, надлежни увелико сузбијају ову коровску биљку. Акције уништавања амброзије почеле су у јуну широм Београда, у урбаним деловима престонице, али и на периферији.

Како су за "Новости" рекли у Градској управи, Секретаријат за здравство је извршио јавну набавку услуга за мониториг и мапирање терена под амброзијом, лабораторијска и теренска истраживања и хемијско сузбијање ове коровске биљке на неуређеним површинама на територији града Београда у 2022. години.

- Мониторинг и мапирање терена под коровском биљком амброзијом, као и хемијско сузбијање је отпочело у јуну - кажу за наш лист у Секретаријату за здравство. - Према мониторингу и мапирању обављају се хемијска сузбијања на површинама урбаног и семиурбаног дела градских зелених површина. Уништавање амброзије трајаће до краја септембра или почетка октобра.

За уништавање амброзије која се простире на уређеним зеленим површинама у престоници задужене су екипе ЈКП "Зеленило-Београд", док на територијама седам рубних општина коров сузбијају комунална предузећа ових локалних самоуправа.

- Приоритети се одређују према стручној процени задужених особа за мониторинг присуства и процене степена предикције коровске биљке - истичу у Секретаријату за здравство.

Амброзија на комшијском плацу

Прошле године хемијске третмани за уништавање амброзије почети су нешто касније, а као један од разлога надлежни су наводили да биљка није достигла довољну висину која је потребна за уништавање. Обилне кише које су тада падале нису погодовале развоју ове биљке.

Амброзија је једногодишња коровска биљка висине до метар и по. У Европи, коју осваја невероватном брзином, може се наћи око 20 врста. Ниче половином априла. Цвета у касно лето и јесен, од почетка јула до раних мразева, производећи полен.

Алергија на амброзију је врло раширена. Око десет одсто становништва алергично је на њен поленов прах који изазива кијање, свраб у носу, цурење из носа, сузне и црвене очи, кашаљ, отежано дисање са осећањем недостатка ваздуха. Осим респираторних тегоба дешавају се и промене на кожи у виду црвених печата и свраба, а могу да настану и компликације на органима за варење, праћене повраћањем, грчевима и дијарејом.

КАЗНЕ ОД 15.000 ДО 150.000 ДИНАРА

ЗА сузбијање амброзије на јавним површинама задужене су градске институције. С друге стране, коров на приватним поседима треба да уклањају власници. На то их обавезује и Уредба о мерама за сузбијање и уништавање коровске биљке у оквиру Одлуке о комуналном реду, а које се, углавном, нико не придржава. Због неуништавања амброзије, корисници и власници парцела се кажњавају новчано, и то износом од 15.000 до 150.000 динара, у зависности од величине плаца. Често је казна блажа у односу на приватни ангажман, па је у томе и разлог што се на приватним парцелама ретко уништава.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

КОНТРОВЕРЗНИ ПЕРУАНАЦ ЗАВРШИО КАРИЈЕРУ: Одвео репрезентацију на Мундијал након 36 година, па изостао због кокаина