КУЛТУРНО БЛАГО СУ ПРЕКОПАЛИ БАГЕРИМА: Стална узурпација археолошких налазишта зарад нових стамбених квадрата
УНИШТАВАЊЕ археолошког локалитета Усек на Бањици градњом нелегалних стамбених квадрата од стране бахатих инвеститора још једном је показало да градитељи не хају за слово закона.

Фото Н. Скендерија
Изградња објекта у Пауновој улици чији су ископи однели у неповрат вредно културно благо само је најсвежији пример узурпирања заштићеног простора, што је и у прошлости био чест случај.
Нека од најпознатијих археолошких налазишта у престоници су Бело брдо у Винчи, Пионирски парк, антички Таурунум, Бели брег, Лугови, Чаршија Рипањ, Сингидунум и други. У главном граду и раније је било сличних примера као у Усеку, а највећи број нелегалних објеката на археолошким налазиштима зидано је осамдесетих и деведесетих година прошлог века. На најстаријем локалитету Бело брдо у Винчи дивља градња узела је маха још пре 40 година, па се сада на том месту налази двадесетак бесправних објеката.
Простор археолошког налазишта и неолитског насеља где су 2021. године на једној од парцела кренула сондажна истраживања, окупиран је кућама, ресторанима, усидреним бродовима, понтонима..
- Највећи део нелегалних објеката је још осамдесетих година експроприсан, али упркос томе људи су остали да живе у њима, па су их чак и проширили, изидали видиковце, поставили понтоне - истакла је директорка Музеја града Јелена Медаковић. - Надам се да ће власници ипак схватити значај локалитета и да ће пре интервенције надлежних уклонити објекте.
Ни јасно дефинисан закон по том питању, показује пракса, не спречава безобзирне инвеститоре да археолошко наслеђе старо и до 7.000 година разоре и трајно елиминишу богато наслеђе. Градња се по наиласку на локалитет током радова одмах мора обуставити, јер би сваки даљи рад представљао не само кршење грађевинске дозволе, већ и кривичног законика.
- Тада би Завод требало да обустави радове, али и да пријави полицији - каже Адам Црнобрња из Српског археолошког друштва.
- Ако извођач настави да уништава наслеђе, онда то одлази под ингеренцију полиције, тужилаштва и судства. Приликом сваке градње требало би претходно обавити археолошка истраживања. Проблем је и мало запослених археолога, па често један мора да контролише десет градилишта. У последњих 11 година Градски завод имао је само две дозволе за заштиту археолошких истраживања.
ВОДЕНА КАПИЈА
РАДНИЦИ "Зеленила" такође су приликом радова на изградњи прве целине Линијског парка пре три месеца наишли на Водену капију, која датира из 18. века. Радови у том делу Калемегдана одмах су обустављени, па су урађени конзерваторско-рестаураторски радови.

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)