ТАКО ЈЕ ЖИВЕО БЕОГРАД: Снимци настали у српској престоници до 1941. године (ФОТО)
КАКО се у Београду живело, радило, туговало, уживало, када је кренуо први трамвај, када је престоница добила јавно осветљење, који део вароши је најстарији, где се налазио први парк, ко су били таленти наше међуратне музичке сцене, који плац је најскупље продат у историји главног града - сазнаће сви они који до 7. октобра посете изложбу "Био једном један Београд" која је синоћ отворена у Кући краља Петра на Сењаку.
Ову поставку чине црно-беле фотографије грађевина, људи и догађаја као плод динамичног, виртуелног дијалога чланова фејсбук-групе "Био једном један Београд", која броји више од 30.000 чланова, а дизајнерка изложбе је Тијана Динић. Они већ деценију откривају породичне тајне илустроване сачуваним фотографијама из старих албума, вире кроз кључаонице балских дворана и преко тараба у комшијска дворишта. Публици су представљене фотографије настале до 1941.године, односно до Другог светског рата.
Изложбу је свечано отворио некадашњи министар културе Предраг Марковић који је истакао да ову поставку краси искрена љубав неколицине ентузијаста према српској престоници.
- Ово је прва званична поставка виртуелног музеја "Био једном један Београд" и по много чему превазилази музејске поставке. Настала је као плод аматерске а не професионалне љубави према Београду - поручио је Марковић.
Летос је објављена и истоимена књига, са причама из групе које прате многобројне, до сада невиђене слике из приватних колекција и породичних албума. Аутори је називају "живом енциклопедијом престонице". У дворишту су били изложени и сапуни са ретро сликом девојчице и натписом "за купање суботом". Сем фотографија, посетиоци могу да виде и стари грамофон, скије, посуђе, предратни фото-апарат...
И ИСТОРИЧАРИ ЧЕКАЈУ ПОСЕТИОЦЕ
У ПОНЕДЕЉАК и четвртак, госте ће кроз изложбу водити историчарка уметности Тамара Огњевић и историчар Милан Просен, од 18.00 часова.
Биће то прилика да публика сазна више о архитектури, стиловима градње, уметности, историји, али и свакодневном животу у међуратном Београду.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)