НА МЕТИ И ДВЕ ВИЛЕ У ЈАНКА ВЕСЕЛИНОВИЋА: Док заштита Котеж-Неимара чека параф Владе, инвеститори не мирују
ПОСЛЕ покушаја инвеститора да сруше два вредна предратна објекта у Хаџи Мелентијевој 47 и 72 на Врачару, која припадају културно-историјској целини Котеж-Неимар, и на њиховом месту подигну модерне стамбено-пословне квадрате, иста судбина прети да задеси две куће у Улици Јанка Веселиновића 10 и 15.

Фото приватна архива
Како су "Новости" сазнале, оне су продате и бившим власницима је наложено да се иселе, што су они и урадили.
Према плану, уместо објекта у Јанка Веселиновића 15, никла би нова модерна зграда са приземљем, три етаже и повученим спратом.
Како за наш лист истиче Неда Малетић из Друштва за очување Наимара, ови објекти, посебно онај у броју 15, представљају куће од посебне вредности.
- Пошто припадају целини Котеж-Неимар, по изменама и допунама Плана генералне регулације за овај део града из марта установљено је да нема рушења на локацијама које су у поступку проглашења за културно добро - каже Малетићева.
- Зато апелујемо на све да не дозволе рушења ових здања. Објекти у бројевима 10 и 15 су срце Неимара. Лепота детаља у ентеријеру, таванице, каљеве пећи, квалитет радова зидова у броју 10, која је настала 1927. године, прави је музејски примерак. Апелујемо да се објекти не дирају, већ само реконструишу у постојећим габаритима, што и налажу локацијски услови Завода за заштиту споменика културе.
Културно-историјска целина Котеж-Неимар у Евиденцији непокретности под такозваном претходном заштитом била је до децембра 2020. године, када је истекла. Нови елаборат је завршен, али од марта чека на усвајање у Влади Србије.

Фото приватна архива
Виле у насељу Неимар типични су примери репрезентативних слободностојећих стамбених кућа из међуратног периода, које су димензијама и обликовањем примерене и прилагођене урбанистичком уређењу, саобраћајној матрици и капацитетима јавне инфраструктуре врачарског насеља.
- Објекат у Јанка Веселиновића 15 у августу је прошао Комисију за планове, али се Завод за заштиту споменика успротивио и речено је да та замисао не може да прође - истиче наша саговорница.

Фото приватна архива
- И објекти који се налазе у Хаџи Мелентијевој улици 47 и 72 тренутно су у жалбеном поступку, а инвеститори још нису добили грађевинску дозволу. Сматрамо да новоградња својом естетиком и габаритом не припада овом подручју.
Насеље Котеж-Неимар представља једно од најсветлијих делова престонице прошлог века, а оивичен је улицама Максима Горког, Ђорђа Вајферта, Интернационалних бригада и Небојшином.

Фото З. Јовановић
ИНТЕРНАЦИОНАЛНИХ БРИГАДА 47
ПОСЛЕДЊИХ неколико година бројне зграде од изузетне вредности, као и оне које су уживале претходну заштиту, пале су у руке инвеститорима. Пример је вила у Интернационалних бригада 47, која такође припада Котеж-Неимару, а која је делимично срушена у новембру прошле године. На крају су радови обустављени. Такође, грађани су протестовали и због бахатости инвеститора у Тополској 19 и многобројним адресама на Врачару.
Препоручујемо

ДОЈАВЕ О БОМБАМА У ПЕТ БЕОГРАДСКИХ ШКОЛА: Огласио се МУП о електронским претњама
17. 10. 2022. у 14:57

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (2)