ВУК СЕ УМИВЕН И ОБНОВЉЕН ВРАЋА У БЕОГРАД: Бронзана скулптура реформатора српског језика тренутно на рестаурацији
ВЕЋ двадесетак дана, угао Рузвелтове и Булевара краља Александра је празан. На постаменту који је опкољен скелама, нема скулптуре Вука Караџића, који овде седи од 1937. године.
Бронзани споменик скинут је средином новембра и пребачен у Смедерево, у атеље вајара Зорана Кузмановића где се сада рестауира, а најављено је да обнова иде по плану те да ће се Вук у Београд вратити до краја године. Мада је, према првим проценама, обнова је требало да траје четири месеца, очигледно је бронзани кип у много бољем стању него што се очекивало.
После две и по деценије, запуштени монумент коначно је дошао у руке мајстора. Мада се налази на фреквентној локацији, где сваког дана прође неколико хиљада возила, вајар Кузмановић каже да је Вук "дошао" у бољем стању него "Победник", ког је овај уметник такође "умио".
- Занимљивост на коју смо на почетку наишли јесте хемијски састав бронзе који је мало неуобичајен, односно легуре калаха има мало мање него иначе. Резултат тога је да је споменик патинирао ка црној боји, а зелена патина настала је тек у последњих неколико година. И то је био алармантни тренутак кад је требало да почне рестаурација, јер када је патина удебљана превише, процес оксидације се убрзава. Тај аларм смо препознали када смо урадили стручну анализу - поделио је Кузмановић своје прве утиске после сусрета са Вуковим спомеником.
Овој темељној реконструкцији претходила су два конзерваторско-рестаураторска поступка.
Први пут, 1954. године поправљане су гранитне плоче на постаменту, а 1995. обновљено је бетонско језгро постоља.
Пре три године, Завод је израдио идејни пројекат санације Вуковог споменика, али је Град тек сада издвојио 11 милиона динара за извођење радова, што је био знак да обнова може да почне. Споменик је у веома лошем стању, а из Завода подсећају да бронзана скулпутра није третирана на најбољи начин приликом претходне обнове 1995. године, приликом хитних радова на изградњи станице подземне железнице, гараже и уређења ширих парковских и надземних партерских површина. За облогу постамента тада је употребљен камен лошег квалитета који је, у комбинацији са атмосферским падавинама, допринео брзом пропадању и темеља и скулптуре. На бронзаном кипу наталожиле су се наслаге прљавштине и чађи, не само због неодржавања него и зато што је овде веома прометно.
Поред Вуковог споменика саобраћај не стаје, а овуда дневно прође неколико хиљада путничких и теретних возила... Такође, неопходна је и обнова слова, јер се натпис "Вуку, српски народ" једва назире.
- Надамо се да ћемо га завршити до краја године, и да ћемо у периоду од 20. до 25. децембра опет моћи да кажемо "Наћи ћемо се код Вука" - казала је Оливера Вучковић, директорка Завода за заштиту споменика културе града Београда, током обиласка радова на рестаурацији.
Вуков споменик је један од најзначајнијих јавних споменика у Београду. Дело је значајног српског вајара Ђорђа Јовановића. Споменик Вуку Караџићу откривен је 7. новембра 1937. године, поводом 150-годишњице Вуковог рођења. Идеју за подизање споменика дала је Српска књижевна задруга 1920. Више година су, путем прилога, прикупљана средства за изградњу овог споменика.
Предвиђено је да споменик буде изливен у бронзи и постављен на гранитном постољу. Због својих културно-историјских вредности споменик је утврђен за културно добро 1965. године.
Монумент је висок 7,25 метара. По овом споменику названа је подземна железничка станица "Вуков споменик", а цео крај града се назива "код Вука".
"ПОБЕДНИК" ЈЕ БИО ТРУО
ВАЈАР Зоран Кузмановић је на исти начин, пре три године, "умио" и "Победника" са Калемегдана.
Ова скулптура висока око четири метра била је потпуно трула изнутра, док су на спољашњости кипа били наталожени чађ и прљавштина, што је уклоњено специјалном методом. Због тога је рестаурација трајала четири месеца.
Препоручујемо
КУМСТВО КОЈЕ ТРАЈЕ ГОДИНАМА: Наша позната глумица је Цецина КУМА - многи не знају
04. 12. 2022. у 14:33
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)