НЕМА НИ УЧИТЕЉИЦА: Директори морају да ангажују наставнике из продуженог боравка

Б. Борисављевић

29. 12. 2022. у 10:23

НАЋИ учитељицу која ће радити на замени за многе основне школе у престоници је постала немогућа мисија.

НЕМА НИ УЧИТЕЉИЦА: Директори морају да ангажују наставнике из продуженог боравка

Фото П. Милошевић

Поред професора математике, информатике, немачког и стручних предмета, списку недостајућих кадрова су се придружили и учитељи. Директори се сналазе како знају, али ће проблем тек ескалирати. Томе у прилог иде и податак да је на Учитељском факултету и у септембарском року било места чак и за буџетске студије.

Према речима Станислава Стевуљевића, директора ОШ "Никола Тесла", осим што на бироу нема замене, тешко је и за малишане да често мењају учитељице. И док старије генерације памте једну учитељицу од првог до четвртог разреда, сада је то све ређе.

- Дешава се да професори разредне наставе оду на породиљско или обично боловање, које може потрајати месецима, па и годинама - каже Стевуљевић. - Уместо њих, ми ангажујемо учитељице из боравка, а на њихово место примамо наставанике других предмета. Али, то није добро и требало би надлежни да се позабаве решавањем овог проблема, јер је реч о малим ђацима, који се брзо везују са своју учитељицу. Таман навикну на једну, она оде и дође друга, након чега следи нови период привикавања. То није добро за тако мале ђаке.

Да би радили у школи, дипломци Учитељског факултета морају имати завршени мастер, док су за продужени боравак довољне само основне студије. И ове године на наставничким смеровима београдских факултета подељено је тек нешто више од десетак индекса. У пракси то значи да неће бити ни професора српског, биологије, историје... У школама као предавачи већ раде инжењери машинства и електротехнике, студенти завршних година. Али, само на одређено време.

- За рад у школи потребно је да наставници имају положену методику наставе, педагогију и психологију - каже Мерица Буј Бјелогрлић, директор ОШ "Олга Петров". - Има студената који су пуни ентузијазма и одлично раде свој посао. Наставник мора имати "оно нешто". Има колега који раде и по 30 година, али тешко прихватају промене. Све се врти око плата и неће да се мењају. Некада су у основној школи предавили наставници са завршеним шестим степеном. Зашто сада неко са седмим не може, у чему је разлика? Треба им омогућити да положе педагошку групу предмета и тако заснују стални радни однос.

НАСТАВНИЧКИ СМЕРОВИ

У ПРВОМ уписном кругу само осморо матураната пријавило се за наставнички смер Математика и рачунарство на Математичком факултету у Београду.

Колико је пало интересовање за посао учитеља говори и то што је у септембарском уписном року на Учитељском факултету било 41 место на буџету и 107 за самофинансирајуће бруцоше.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.

17. 04. 2025. у 11:29

Коментари (0)

ЧУВАЈМО ПРИРОДУ: Наслеђе за будуће генерације