АДА ЋЕ ОСТАТИ БИСЕР ГРАДА: Министарство заштите животне средине чува престоничку зелену оазу
МИНИСТАРСТВО заштите животне средине покренуло је процедуру за заштиту Аде Циганлије, а ово престоничко излетиште требало би да постане "предео изузетних одлика".
Како се наводи у Министарству, очување 471 хектара важно је због биолошке разноврсности која га краси, а осим тога је и станиште многобројних врста флоре, фауне и макрогљива. Нови статус сачувао би Аду и од градње и било каквих негативних промена.
Овај простор је и саставни део међународног еколошког коридора који чини река Сава и обални појасеви који се протежу дуж њеног тока.
- Било би заштићено речно острво и Савско језеро, таложно језеро и обале - наводи се у саопштењу Министарства. - Укључени су и насипи који Аду повезују са обалом, Чукарички рукавац са обалном зоном где се улива Топчидерска река. Овде би био утврђен други и трећи степен заштите. Око 95 одсто Аде Циганлије је у власништву Града.
Стављањем под заштиту, на овом подручју биле би забрањене све активности које би могле да промене или угрозе обележја и својства овог предела. Тако је, рецимо, забрањено да се на овом делу нешто гради, или да се секу стабла у већем обиму. Не би било дозвољено ни да се смањи проценат зелених површина на Ади Циганлији, или да се испуштају отпадне воде.
Како су "Новости" у августу писале о заштити овог престоничког излетишта, иницијатива је потекла од ЈП "Ада Циганлија", а добили су подршку Секретаријата за заштиту животне средине и надлежног министарства. У Секретаријату су нам тада рекли да су многобројни разлози за стављање овог београдског бисера под заштиту, јер је значајна за очување дивље флоре, фауне и фунгије.
- Град улаже велике напоре да повећа површине под заштићеним подручјима на територији града - рекли су летос у Секретаријату. - Највиша категорија заштите на локалном нивоу представља "предео изузетних одлика", што би добило подручје Аде Циганлије због бројности и значаја биодиверзитета који је тамо присутан.
Нови статус Аде унапредио би све оно што поседује овај градски зелени кутак и забранио све оно што би могло да га оштети. Након стављања под заштиту овим делом би управљало Јавно предузеће "Ада Циганлија".
Омогућио би бржи раст и коришћење природних потенцијала, а све у циљу развоја туристичке понуде. Ада би свакако остала највећи и најсвестранији спортско-рекреациони комплекс у Београду, али са уређенијим шумама и богатијом понудом у овом излетишту.
ЛЕСНИ ПРОФИЛИ У ЗЕМУНУ И БАТАЈНИЦИ
У ПРЕСТОНИЦИ постоје две локације које уживају статус који би био намењен Ади Циганлији: Лесни профил Капела у Батајници, који је стављен под заштиту 2014. године, и Земунски лесни профил, који је заштићен 2013. године.
Ове две локације значајне су због својих геолошких карактеристика. Прошле године Завод за заштиту природе Србије дао је предлог о стављању под заштиту и форланда леве обале Дунава, који обилује богатим биљним и животињским светом.
ЈАВНИ УВИД
СТУДИЈУ у којој се разматрају и сумирају разлози за заштиту Аде Циганлије направио је Завод за заштиту природе Србије. Овај документ прошао је и јавни увид. Како су нам у августу рекли у ЈП "Ада Циганлија", процедура је тада текла редовно, а целокупна процедура требало би да буде завршена до лета 2023. године.
Препоручујемо
НЕМА НИ УЧИТЕЉИЦА: Директори морају да ангажују наставнике из продуженог боравка
29. 12. 2022. у 10:23
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (1)