ЗАШТИЋЕНА ЛЕПОТИЦА СТАРОГ ТРГА: Црква Узнесења Блажене Дјевице Марије у Земуну проглашена за културно добро
ЗАВОД за заштиту споменика културе града Београда саопштио је јуче да је на његов предлог Влада Србије утврдила Цркву узнесења Блажене дјевице Марије у Земуну за културно добро.

Камен темељац за изградњу положен је 1785. године. Фото Танјуг
Камен темељац за изградњу положен је 1785. године. Изградња је трајала девет година, а 1794. године грађевина је добила кров.
- Црква је освећена и добила је звоник десет година од почетка радова - наводи се у саопштењу Завода за заштиту споменика културе града Београда.
- Обновљена је 1817, а темељно рестаурирана средином 19. века, када је добила ново кубе звоника. Обликована је у стилу класицизма са елементима барока.
Трг на ком се налази црква најстарији је у Земуну и урађен је плански када се интензивније градило у Доњем граду, према замисли врховног комунитетског инспектора Тадеуса Естерајхера. Овај објекат красе културне, историјске, архитектонске и урбанистичке вредности.
Налази се у склопу културно-историјске целине Старо језгро Земуна, које је проглашено за културно добро од великог значаја за Републику Србију 1979. године. У овој цркви чувају се и оргуље из 1735. године, које се и данас оглашавају недељом и празницима.
Препоручујемо

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)