ОНЛАЈН НАСИЉЕ СТИЖЕ СА МРЕЖА: Пројекат "Препознавање и превенција злостављања деце" у ГО Земун
НАЈУЧЕСТАЛИЈЕ насиље над децом је - дигитално, јер су деца све чешће изложена дигиталним технологијама, а последице су непредвидиве. Према истраживању УНИЦЕФ-а, деца дневно проведу четири сата на интернету, док викендом тај број износи три сата више. Од 2020. године стопа виктимизације сајбер злостављања међу ученицима основих и средњих школа је највећа у историји.

Илустрација
Већина, 75 одсто онлајн узнемиравања, подразумева малтретирање путем "Фејсбука". "Твитер" и "Инстаграм" заузели су друго место.
Ово је само део података до којег су дошли учесници међународног пројекта DARE2SEE - Усуди се да видиш "Препознавање знакова и превенција злостављања деце" започетог 2020. године који је тренутно у завршној фази. Суфинансиран је средствима Ерасмус+ програма Европске уније.
Циљ пројекта је био да се развије наставни материјал за препознавање насиља над децом у ваншколском и ванпредшколском окружењу, као и за поступање у случајевима сумње, с освртом на законску регулативу и постојеће протоколе.
Дефинисане су циљне групе у оквиру запослених у основним школама и предшколским установама, тако што су подељени у четири категорије: наставници, васпитачи, директори и стручни сарадници - психолози и педагози, који су и крајњи корисници програма.
Пројекат је регионалног карактера и у њему су учествовали: Педагошки факултет из Љубљане, као носилац пројекта и партнери на пројекту: Европска форензичка агенција из Београда, ОШ "Светозар Милетић из Земуна, Храбри телефон из Загреба и Дечји вртић Дрниш из Дрниша.
Резултати рада презентовани су недавно у ГО Земун, а осим званичника Општине, конференцији су присуствовали многобројни радници ангажовани у раду са децом.
УЧЕСНИЦИ ПРОЈЕКТА
На ПРОЈЕКТУ су радили доц. др Драган Мијовић, форензички психолог, директор за истраживање и развој, Европска агенција за форензику и доц. др Тања Каурин, ИТ експерт, Европска агенција за форензику.
Запослени ОШ "Светозар Милетић", из Земуна, као партнери на пројекту и посебно директорка Гордана Срећковић, педагог Јелена Тртица и психолог Анђелка Милићевић дали су велики допринос целокупном пројекту својим великим знањем стеченим у пракси. У делу пилот-обуке, осим школе, свој допринос су дали запослени ПУ "Нада Наумовић" из Крагујевца, а посебно директорка Милка Симић и њен Тим за заштиту од насиља, који је већ радио на сличним пројектима.

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)