ИЗГУБИЛИ СУ ВРЕДНОСТ: Два дрвета хималајског боровца скинута са листе заштићених престоничких природних добара
СА ЛИСТЕ заштићених природних добара у престоници, скинута су два дрвета, па се сада на овој листи налази 29 стабала.

Фото: Printscreen
На последњој седници Скупштине града донета је одлука да два хималајска боровца, у Улици Жанке Стокић на Савском венцу не буду више под заштитом. Како се наводи у образложењу, ова два дрвета изгубила су својства због којих су се нашли на овој листи.
Два стабла хималајског боровца (Pinus excelsa Wall) на Савском венцу, добила су статус заштите 2001. године, када су били стари око 80 година. У тадашњој одлуци писало је да су ова два дрвета "представљали вредне и очуване примерке у урбаној средини". Красила их је висина од око 20 метара, и разгранате крошње. Међутим, после две деценије слика се променила, а два стабла изгубила су ова својства и вредност.
- Пре четири године стручњаци из Завода за заштиту природе Србије обавили су надзор када је утврђено да на стаблима има видних промена - наводи се у градској одлуци. - Након јаког ветра, било је неопходно на једном стаблу уклонити један део крошње, због безбедности грађана. Ово је утицало на изворност, аутентичност и естетичност која га је красила. Друго стабло старо је око 100 година, изузетно је масивно, а због тога је било неопходно орезати крошњу како не би оштетио оближњи стамбени објекат.
С обзиром да су оба стабла изгубила аутентичност, Завод је предложио да се укине заштита, а ова одлука усвојена је на претходној седници.
НАЈСТАРИЈИ ХРАСТ НА ЦВЕТНОМ ТРГУ
ХРАСТ лужњак на Цветном тргу стар је око два века и то је остатак некадашње шуме која се протезала од овог трга до Мањежа. Ова врста је осетљива на мразеве, али може да издржи високе температуре. Пар деценија млађи је платан у башти ресторана "Трандафиловић".
На територији Београда налази се 29 заштићених стабала, а ови примерци представљају хортикултурну баштину града. Врста, старост, спољни изглед и историјски значај, то су карактеристике које треба да има једно дрво како би се нашло под заштитом. О овим споменицима природе брину екипе ЈКП "Зеленило Београд", које редовно прате њихово стање.
Препоручујемо

ШАФРАЊИКА УКРАС СУБОТИЧКЕ ПЕШЧАРЕ: Ретки цвет расте само у Србији и Мађарској
17. 11. 2022. у 16:40

ИМА РАСПОН КРИЛА ОД 25 ЦЕНТИМЕТАРА: Највећи мољац на свету пронађен и у Вашингтону
18. 08. 2022. у 22:42

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)