УКЛАЊАЊЕ ПЛУТАЈУЋИХ ОБЈЕКАТА НА САВИ ТРАЈАЋЕ ТОКОМ ПРОЛЕЋА: Мора да отплови још 30 сплавова
САВСКО шеталиште неће бити уређено по најновијем плану ни овог пролећа, јер ће уклањање сплавова са ове локације потрајати и током наредних неколико месеци. До сада је са савског приобаља склоњено њих четрдесет. За спровођење легалних прикључака за струју и воду, који су потребни пловилима, још се чека решење Управног суда. Наиме, грађани, "потпомогнути" појединим опозиционим странкама нису дозвољавали монтажу, па је случај доспео на суд.
Измештање сплавова са приобаља новобеоградских блокова 45 и 70 почело је новембра прошле године, а власници и закупци, уз помоћ адвокатског тима, месецима су протестовали због одлуке Града. До сада су одржана и три тендера, а све локације добиле су своје закупце. На Савском шеталишту, где је у току уклањање, остало је места за само 28 објеката. Уклањање су углавном пратиле бројне контроверзе. Сојеница "Гусар" уклоњена је тек из трећег покушаја, након што су грађани два пута спречавали раднике и машине да очисте простор.
- Посао тече својом динамиком, до сада смо уклонили 40 објеката, остало је још нешто више од тридесет - рекао је главни градски урбаниста Марко Стојчић. - Што се тиче прикључака за струју и воду, све је још на Управном суду и очекујемо ту одлуку. Стари прикључци треба што пре да се склоне, ради безбедности. За Дунавски кеј код хотела "Југославија" ради се пројекат за спровођење легалних прикључака. Сплавови ће на том делу почети да се уклањају сигурно до краја године, али не знамо да ли ће се сачекати са Савским шеталиштем или ће посао упоредо ићи.
Град деценијама покушава да уреди престоничко приобаље, али се у конкретан посао кренуло тек пре неколико година. Сплавови су 2018. године прво уклоњени на делу прекопута Београда на води и премештени на остале локације, углавном код Београдског сајма. Први тендер обављен је крајем 2022. године за Савско шеталиште, док је потом прошле године спроведено јавно надметање и за део од Ушћа до Земуна. Последњи, поновљени тендер за локације које нису добиле власнике био је почетком ове године, када се успешно завршио цео поступак.
Водно земљиште се према јавном позиву даје у закуп на три године, од тренутка када се потпише уговор. По Закону, између плутајућих објеката мораће да постоји растојање од 15 метара, првенствено из безбедносних разлога, али и како би се река додатно отворила. Такође, спавови неће моћи да буду постављани тамо где се налазе простори за рени-бунаре.
Према новом правилу, Град је у обавези да обезбеди сву припадајућу инфраструктуру за сваку од локација за коју је расписан конкурс, тако да ће будући закупци, поред излицитиране закупнине, бити у обавези да уредно плаћају рачуне за воду, струју, али и да обезбеде пречишћиваче за отпадне воде.
Бренд престонице
КАКО су раније истицали градски челници, сплавови треба да постану препознатљив туристички бренд престонице, али и да буду уређени и складно распоређени. Такође, да функционишу на безбедан начин који неће угрожавати свакодневни живот људи који живе у окружењу, па ће се зато они убудуће налазити само на Савском шеталишту, прекопута Великог ратног острва и на Земунском кеју.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)