ЈАРКЕ БОЈЕ ШТИТЕ УЧЕНИКЕ У САОБРАЋАЈУ: За почетак школске године најављена је појачана контрола
ОСИМ учења слова и бројки, ђаци прваци ће првих дана у школи морати да савладају и лекције о безбедном одласку у школу. Већини малишана родитељи су већ објаснили како се правилно прелази улица и заједно са њима више пута отишли до школе. У појединим деловима града тротоари су закрчени аутомобилима па их деца морају заобићи. Због тога, стручњаци за саобраћај саветују да одећа и школска опрема ђака буде јарких боја, како би били уочљиви.
Као и сваке године, у близини школа биће појачано присуство саобраћајне полиције. За школарце је МУП припремио и предавања о безбедности у саобраћају. То се посебно односи на ђаке чије су школе у близини великих саобраћајница. Једна од таквих је ОШ "Јосиф Панчић" на Бановом брду, тик уз Пожешку улицу. Како би се осигурала безбедност ученика постављени су семафор, заштитна ограда и пешачки прелаз.
- Било је проблема са контејнером који је делом заклањао децу док прелазе улицу на пешачком прелазу, али смо то решили у сарадњи са Градом и контејнер је склоњен - каже Милан Бајић, директор школе. - Возачи сад имају добар преглед и могу да виде децу кад прелазе улицу. Саобраћајну сигнализацију треба обнављати сваке две-три године јер долази до кидања лежећих полицајаца и скидања фарбе пешачких прелаза.
У Агенцији за безбедност саобраћаја наводе да су деца најугроженији учесници у саобраћају јер су малени, па се може догодити да их возач не види. Поред правила да прелазе улицу на пешачком прелазу, када је зелено светло на семафору, да треба се крећу левом страном улице ако нема тротоара, треба их упозорити и да је коришћење мобилног телефона изузетно опасно.
- Деца су понекад принуђена да иду коловозом јер су тротоари пуни непрописно паркираних возила - каже Дамир Окановић из Комитета за безбедност саобраћаја. - Препорука родитељима је да ранчеви, патике, јакне буду у јарким бојама које рефлектују светлост. Јер, што су деца уочљивија, то су и безбеднија у саобраћају и видљивија за возаче.
Подаци Агенције за безбедност саобраћаја указују на то да у својству пешака и бициклиста деца најчешће страдају у вечерњим и ноћним условима. То се може тумачити тиме да су "невидљиви" у условима смањене видљивости. Статистика бележи и да се то дешава највише на почетку и крају школске године.
- Дечја способност опажања, обрада информација, моторика и знање су у развоју - кажу у Агенцији. - Процес мишљења код деце млађег школског узраста је везан за конкретну ситуацију "сада и овде" и она нису способна да унапред предвиде опасност. Све до десете године развој видног поља није још завршен, па је оно уже него код одраслих, што за последицу има мању способност периферног вида. У том узрасту деца теже процењују удаљеност и брзину возила које им се приближава и дуже оклевају пре него што одлуче да закораче на коловоз, при чему се саобраћајна ситуација може променити у односу на тренутак када је дете донело одлуку да безбедно пређе улицу.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)