"БЕОГРАДСКА АРЕНА" СИМБОЛ ПРЕСТОНИЦЕ: Велелепна дворана на Новом Београду мењала се током две деценије постојања

А. З. К.

05. 09. 2024. у 18:09

СИМБОЛУ престонице "Београдској арени" враћен је њен првобитни назив.

БЕОГРАДСКА АРЕНА СИМБОЛ ПРЕСТОНИЦЕ: Велелепна дворана на Новом Београду мењала се током две деценије постојања

БЕОИНФО

Осим натписа на ћирилици постављена су и четири грба Града Београда. Претходних година због спонзорстава највећа дворана у овом делу света имала је назив "Штарк" и "Комбанк" арена, али је крајем прошле године градоначелник Александар Шапић најавио да ће уз Арену ипак стајати Београдска.

Ово велелепно здање већ 20 година место је великих спортских, културних и музичких догађаја. Током пандемије ковида била је и болница. Осим што је кроз своју историју мењала називе, ова дворана од самог почетка изградње прошла је и кроз разне фазе које су заправо биле слика друштва и проблема који су се дешавали.

БЕОИНФО

 

Београд је од ФИБА 1989. године добио могућност да организује Светско првенство у кошарци 1994. године, али услов је био да се изгради нова дворана. Одмах је расписан конкурс и започело је тражење најбољег пројекта. Одабран је рад архитекте Владе Славице. Током 1991. године одабран је простор у Блоку 25. Изградња почиње 1992. године, али санкције и ратна збивања прекинули су посао три године касније. Одустајања од пројекта није било па је посао настављен 1998. године. После бурне 2000. године и промене власти у нашој земљи, почиње интензивније да се ради до 2004. године када је она напокон и завршена. Ово здање састоји се од велике дворане, мале сале и паркинга. Велика дворана има површину 48.000 метара квадратних и може да прими од 20.000 до 25.000 посетилаца. Мала дворана има 2.275 метара квадратних и служи као пратећи објекат и користи се за припреме и тренинг спортиста.

Н. Скендерија

Свечано отварање и прво велико такмичење које је одржано 31. јула 2004. године у овом велелепном здању било је међународно кошаркашко такмичење "Дијамантска лопта" у организацији ФИБА. Одржана су само три оваква турнира, први је организован у Хонгконгу, други у Београду, док је трећи и последњи турнир био у кинеском Нанкингу. У "Београдској арени" тада је учествовало шест репрезентација, а тадашња репрезентација Србије и Црне Горе у финалу је савладала Литванију резултатом 93:80. У знак сећања на ово прво и велико такмичење које је организовано на северном платоу постављена је и скулптура кошаркашке лопте.

БЕОИНФО

Неколико година касније овде је организовано и такмичење "Ноћ скокова", а мотоциклисти су тада изводили екстремне перформансе на двоточкашима. Тада је арена претворена у огромно градилиште, а биле је постављено неколико скакаоница. Током 2009. године овде су се сусретали и такмичали учесници Универзијаде, у склопу које се надметало 9.000 младих спортиста из 140 земаља.

Многобројни спортски догађаји

"БЕОГРАДСКА арена" према анкети Евролиге сврстана је међу три најбоље дворане у којима се одржавају кошаркашке утакмице овог такмичења. Зато је завршни турнир Евролиге 2018. године организован овде и поново 2022. И током претходних 20 година овде су организоване и Европска олимпијада младих, Дејвис и Фед куп, светско првенство у каратеу, европска првенства у ватерполу, футсалу, џуду, рукомету и стоном тенису, финале Светског купа у одбојци.

Традиционално већ годинама овде се играју и утакмице домаћих кошаркашких тимова Црвене звезде и Партизана у међународним такмичењима.

Осим спортских надметања, бројни уметници бирали су "Београдску арену" да овде одрже своје концерте. Од Андрее Бочелија до домаћих рок и фолк звезда. Дуго је међу музичарима знак престижа била пуна "Арена". Зато су се многи домаћи извођачи одлучивали да баш овде одрже своје концерте. И нису само домаћи музичари бирали ово место за своје спектакле, већ и бројни светски извођачи. Овде је организована и Евровизија 2008. године. Претходних година овде су организоване и циркуске представе и дечје представе на леду.

Излазак публике

Важна карактеристика овог здања је и колико брзо се "Арена" испразни по завршетку програма, а према неким подацима то је могуће за мање од десет минута.

- "Београдска арена" је симбол нашег града. У њој се одржавају најважнији спортски и културни догађаји и треба да носи име какво заслужује. Симболи града више неће бити на продају, док год ја будем имао прилику да одлучујем у Београду - истакао је први човек престонице. - Као што ни у региону не продају имена својих симбола, па се "Арена Загреб" не зове "Књаз Милош арена", тако се ни "Београдска арена" више неће звати другачије. Београд није у таквој финансијској ситуацији да морамо да продајемо имена симбола наше престонице.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ! Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.

12. 01. 2025. у 10:49

Коментари (0)

АЗОВ НА КОЛЕНИМА ТРАЖИ ПОМОЋ СТРАНАЦА: Украјински нацистички батаљон пуца по шавовима