ГЛИНАРА ПОСТАЈЕ ЗАШТИћЕНО СТАНИШТЕ: Предлог Секретаријата за заштиту животне средине пред одборницима
ОАЗА Вишњице, пешачка зона и место са кога пуца поглед на Дунав познати под именом "Глинара" постаће, на предлог Града, заштићено станиште треће категорије. Одлука о томе наћи ће се на дневном реду данашње седнице Скупштине града.
Процедуру за добијање повлашћеног статуса овог подручја покренуо је Секретаријат за заштиту животне средине крајем прошле године.
У образложењу одлуке наводи се мишљење стручњака Завода за заштиту природе о "Глинари", која се налази на Палилули, око седам километара од центра и представља зону очуваних природних вредности - флоре, фауне са 53 врсте биљака (шест заштићених), 65 врста инсеката (11 заштићених), по седам врста гмизаваца и водоземаца који су сви заштићени, као и 55 врста птица, од којих су чак 53 под заштитом.
У ГРАДУ 45 СПОМЕНИКА ПРИРОДЕ
У ПОСЛЕДЊИХ тридесет година у престоници је проглашено 45 споменика природе, три предела изузетних одлика и три стаништa. Ускоро би ову "титулу" требало да понесе и "Глинара", зелена оаза Вишњице, пешачка зона и место са кога пуца прелеп поглед на Дунав и град.
- Ради достизања плана да три процента од укупне површине престонице буде под заштитом, урађена је валоризација подручја Степин луг, Шупља стена, Грочанска ада и Бела река - Рипањ.
- Издвајају се три строго заштићене врсте птица: пчеларица (Merops apiaster), брегуница (Riparia riparia) и црна чиопа (Apus apus), које се гнезде у лесним одсецима у северном делу заштићеног подручја - наводи се у студији. - Додатну вредност представља херпетофауна. Од седам врста гмизаваца, четири су змије и то - ескулапов и степски смук, рибарица и белоушка. Фауна иснсеката обухвата 65 врста из редова правокрилаца, лептира, тврдикрилаца и мрежокрилаца. Четири врсте имају међународну заштиту, односно налазе се на прилозима Бернске конвецније и Директиве о стаништима.
У режиму трећег степена заштите забрањује се кретање посетилаца и било ког типа возила у зони од најмање 200 метара од вертикалног одсека са рупама у којима се гнезде птице од 25. априла до 25 јула. Такође, није дозвољено ископавање и коришћење леса, постављање привремних објеката, израдња викендица, соларних панела, индустријских објеката, спортских комплекса. Није дозвољено ни паљење ватре.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу
ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.
12. 01. 2025. у 10:49
Коментари (0)