ОДРЖАНА НАЈВЕЋА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА О КИНИ У ЕВРОПИ: Ђурић и Минг отворили "Дијалоге о Кини"

Јована Шведић

11. 10. 2024. у 09:54

КОНФЕРЕНЦИЈА "Дијалози о Кини", која је започела као скромни онлајн састанак током пандемије, сада је постала највећа научна конференција о Кини у Европи и окупила је истакнуте стручњаке, дипломате и 80 научника из 27 земаља широм света са циљем промовисања висококвалитетног научног истраживања о Кини и пружања платформе за размену иновативних истраживања и увида у глобалну агенду Кине.

ОДРЖАНА НАЈВЕЋА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА О КИНИ У ЕВРОПИ: Ђурић и Минг отворили Дијалоге о Кини

FOTO: Novosti

Министар спољних послова Марко Ђурић је заједно са амбасадором Кине Њ. е. Ли Мингом, председником Кинеске привредне коморе у Србији Јанг Донгом, директором IEN, CASS, Peking проф. др Фенг Џунгпинг и директором Института за међународну политику и економију проф. др Браниславом Ђорђевићем отворио церемонију и нагласио значај овог окупљања.

Изјавио је да Београд остаје место сусрета између Истока и Запада, промовишући отворену дебату о савременим геополитичким изазовима  и нагласио важност односа Србије са Кином, посебно после историјске посете председника Кине Си Ђинпинга, у мају 2024. године, када је потписано 29 билатералних споразума, укључујући и Споразум о слободној трговини.

Србија је посвећена јачању економске сарадње са Кином кроз иницијативе као што су Појас и пут, као и механизам сарадње Кине и земаља Централне и Источне Европе.

Ђурић је истакао значај директних летова између Србије и Кине, што ће допринети јачању контаката међу људима. Поред тога, Кина је најавила позив за 300 српских студената да студирају у Кини, што симболизује мост између две нације.

Такође је навео да Србија улази у период интензивног развоја, с посебним нагласком на светску изложбу Eкспо 2027, где ће Србија представити свој напредак кроз вештачку интелигенцију и биотехнологију и тиме позвао званице да се врате 2027. године како би видели постигнућа Србије.

Проф. др Бранислав Ђорђевић, директор Института за међународну политику и економију, изразио је захвалност свим учесницима и подршци коју институт добија од најстаријих академских институција у области међународних односа и нагласио важност дијалога о улози модерне Кине у глобалном окружењу. 

Њ. е. Ли Минг је истакао значај конференције у продубљивању међусобног разумевања Кине и Европе, као и вредност дијалога у изградњи глобалних веза.

Разговарао је о посвећености Кине миру, стабилности и развоју у свету услед промена и изазова у свету, са фокусом на конструктивну дипломатију и напоре посредовања, као што је њена улога у саудијско-иранском помирењу и позив на мир у Украјини.

Осврнуо се на дипломатски став Кине према САД, наглашавајући међусобно поштовање и мир, њено партнерство са Русијом и стратешко ангажовање са Европском унијом, као и стратешке и историјске везе Кине и Србије.

Говорио је о Србији као првој европској земљи која је са Кином изградила заједницу заједничке будућности и модел за међународне односе у новој ери. 

- Кина и Република Србија имају сличан менталитет, заједнички језик и чврсту основу гвозденог пријатељства - нагласио је Амбасадор Кине. 

Проф. др Фенг Џунгпинг, директор Института за европске студије Кинеске академије друштвених наука, истекао је важност мултилатерализма у решавању изазова на глобалном нивоу, да се не треба фокусирати само на велике силе већ на земље у развоју и њихове растуће улоге последњих година, као и потребе добрих односа Кине са суседним државама и мирног решавања спорова. 

Конференција је настављена низом кључних говора и занимљивих панел-дискусија, нудећи увид у интеракције Кине са различитим глобалним актерима.

Ричард Саква се осврнуо на тему "Руско-кинески односи у време рата", дајући детаљну анализу стратешког партнерства између Русије и Кине услед глобалних неизвесности.

Први панел, Кина и повратак олује великих сила, истраживао је позицију Кине у тренутном геополитичком пејзажу. Дискусије су укључивале теме као што су ривалство између САД и Кине, импликације вештачке интелигенције у глобалној стратегији и промене у међународном поретку. 

Грег Симонс говорио је о тумачењу геополитике у петој димензији стратегије и упознао присутне са новим терминологијама на тему "коначног става севера", Зено Леони на тему два хладна рата и повратку геополитичких блокова, Душан Пророковић о односу САД и Кине, Вања Роквић о "АИ трци" између Америке и Кине, Ивица Бокота о разумевању кинеске спољне политике кроз историјски развој, док је Јелена Гледић за крај говорила о кинеској категоризацији спољних односа. 

У исто време се одржао и панел усредсређен на ангажовање Кине на глобалном југу, на коме се дискутовало о растућем економском утицају Кине у Латинској Америци и утицају Иницијативе Појас и пут на ове регионе.

Током поподнева, одржане су дискусије о партнерству Кине и Русије у развоју и улози Кине у мултилатерализму како би приказали динамику између Кине и Русије након украјинске кризе и визију земље о мултиполарности у глобалном управљању, као и о улози Кине у УН, ризицима кинеског свемирског програма и свемирског пута свиле и кинеском сајбер суверенитету и глобалном сајбер управљању.

За крај првог дана конференције, одржани су панели  "Зелени одрживи развој: Сарадње између Кине и Србије" и "Кина и перспективе азијске повезаности".

С обзиром на то да Србија игра стратешку улогу у регионалним плановима Кине, говорило се о текућим пројектима сарадње у заштити животне средине и одрживом развоју, а свечано је објављен извештај о раду компаније Зиђинг од стране извршне генералне директорке Меги Хванг, која је поделила да је сарадња поставила Србију на место другог највећег произвођача бакра у Европи подршком пројеката кроз кинеску инцијативу "Појас и пут"

На панелу Кине и перспективе азијске повезаности, дискусије су укључивале стратешке везе Кине са Турском, Ираном и регионом Залива, као и шире импликације Иницијативе Појас и пут за повезивање у Азији.

FOTO: Novosti

Други дан конференције посвећен је панелима о академској сарадњи Кине и Србије, где ће се говорити о развојном путу Србије, иновациониј пракси у спољнополитичком истраживању и спољној политици Србије и њеним односима са Кином и ЕУ. 

Док су за крај издвојена два панела на којима ће се говори о растућем присуству Кине на Балкану и кинеским студијама случаја у политичким, безбедносним и друштвено-економским сферама кроз кинеске војне стратегије, економске политике и инцијативе "меке моћи". 

БОНУС ВИДЕО:

Кинески змај и симболика челичног пријатељства два народа

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВУЧИЋ СПАСАО ОБРАЗ СРБИЈИ: Ђурић одбио да организује руско-српску изложбу

ВУЧИЋ СПАСАО ОБРАЗ СРБИЈИ: Ђурић одбио да организује руско-српску изложбу

МИНИСТАРСТВО спољних послова Србије на челу са Марком Ђурићем одбило је да организује изложбу о руско-српској војној дипломатији током Другог светског рата, на шта је реаговао председник Србије Александар Вучић, одлучивши да се манифестација организује у згради Председништва, ексклузивно сазнаје Спутњик.

11. 10. 2024. у 11:05

УРАГАН БЕСНИ ФЛОРИДОМ, ОНА НЕЋЕ ДА СЕ ЕВАКУИШЕ: Ако сте пратили вести, ја ћу умрети - Керолин решила да остане код куће

УРАГАН БЕСНИ ФЛОРИДОМ, ОНА НЕЋЕ ДА СЕ ЕВАКУИШЕ: "Ако сте пратили вести, ја ћу умрети" - Керолин решила да остане код куће

ИНФЛУЕНЦЕРКА Керолин Келовеј са Флориде одлучила је да игнорише савете власти те је обавестила своје пратиоце да ће остати код куће упркос долазећем урагану Милтон, који би могао да опустошити све на свом путу. Остали становници Флориде у великом су страху и масовно беже од урагана, али Керолин то не жели да учини.

10. 10. 2024. у 09:45

Коментари (0)

ОГЛАСИЛА СЕ СРПСКА ТЕНИСЕРКА: Ана Ивановић послала јаку поруку Рафаелу Надалу (ФОТО)