ОДРЖАНА НАЈВЕЋА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА О КИНИ У ЕВРОПИ: Ђурић и Минг отворили "Дијалоге о Кини"

Јована Шведић

11. 10. 2024. у 09:54

КОНФЕРЕНЦИЈА "Дијалози о Кини", која је започела као скромни онлајн састанак током пандемије, сада је постала највећа научна конференција о Кини у Европи и окупила је истакнуте стручњаке, дипломате и 80 научника из 27 земаља широм света са циљем промовисања висококвалитетног научног истраживања о Кини и пружања платформе за размену иновативних истраживања и увида у глобалну агенду Кине.

ОДРЖАНА НАЈВЕЋА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА О КИНИ У ЕВРОПИ: Ђурић и Минг отворили Дијалоге о Кини

FOTO: Novosti

Министар спољних послова Марко Ђурић је заједно са амбасадором Кине Њ. е. Ли Мингом, председником Кинеске привредне коморе у Србији Јанг Донгом, директором IEN, CASS, Peking проф. др Фенг Џунгпинг и директором Института за међународну политику и економију проф. др Браниславом Ђорђевићем отворио церемонију и нагласио значај овог окупљања.

Изјавио је да Београд остаје место сусрета између Истока и Запада, промовишући отворену дебату о савременим геополитичким изазовима  и нагласио важност односа Србије са Кином, посебно после историјске посете председника Кине Си Ђинпинга, у мају 2024. године, када је потписано 29 билатералних споразума, укључујући и Споразум о слободној трговини.

Србија је посвећена јачању економске сарадње са Кином кроз иницијативе као што су Појас и пут, и механизам сарадње Кине и земаља Централне и Источне Европе.

Ђурић је истакао значај директних летова између Србије и Кине, што ће допринети јачању контаката међу људима. Поред тога, Кина је најавила позив за 300 српских студената да студирају у Кини, што симболизује мост између две нације.

Такође је навео да Србија улази у период интензивног развоја, с посебним нагласком на светску изложбу Eкспо 2027, где ће Србија представити свој напредак кроз вештачку интелигенцију и биотехнологију и тиме позвао званице да се врате 2027. године како би видели постигнућа Србије.

Проф. др Бранислав Ђорђевић, директор Института за међународну политику и економију, изразио је захвалност свим учесницима и подршци коју институт добија од најстаријих академских институција у области међународних односа и нагласио важност дијалога о улози модерне Кине у глобалном окружењу. 

Њ. е. Ли Минг је истакао значај конференције у продубљивању међусобног разумевања Кине и Европе, као и вредност дијалога у изградњи глобалних веза.

Разговарао је о посвећености Кине миру, стабилности и развоју у свету услед промена и изазова у свету, са фокусом на конструктивну дипломатију и напоре посредовања, као што је њена улога у саудијско-иранском помирењу и позив на мир у Украјини.

Осврнуо се на дипломатски став Кине према САД, наглашавајући међусобно поштовање и мир, њено партнерство са Русијом и стратешко ангажовање са Европском унијом, као и стратешке и историјске везе Кине и Србије.

Говорио је о Србији као првој европској земљи која је са Кином изградила заједницу заједничке будућности и модел за међународне односе у новој ери. 

- Кина и Република Србија имају сличан менталитет, заједнички језик и чврсту основу гвозденог пријатељства - нагласио је Амбасадор Кине. 

Проф. др Фенг Џунгпинг, директор Института за европске студије Кинеске академије друштвених наука, истекао је важност мултилатерализма у решавању изазова на глобалном нивоу, да се не треба фокусирати само на велике силе већ на земље у развоју и њихове растуће улоге последњих година, као и потребе добрих односа Кине са суседним државама и мирног решавања спорова. 

Конференција је настављена низом кључних говора и занимљивих панел-дискусија, нудећи увид у интеракције Кине са различитим глобалним актерима.

Ричард Саква се осврнуо на тему "Руско-кинески односи у време рата", дајући детаљну анализу стратешког партнерства између Русије и Кине услед глобалних неизвесности.

Први панел, Кина и повратак олује великих сила, истраживао је позицију Кине у тренутном геополитичком пејзажу. Дискусије су укључивале теме као што су ривалство између САД и Кине, импликације вештачке интелигенције у глобалној стратегији и промене у међународном поретку. 

Грег Симонс говорио је о тумачењу геополитике у петој димензији стратегије и упознао присутне са новим терминологијама на тему "коначног става севера", Зено Леони на тему два хладна рата и повратку геополитичких блокова, Душан Пророковић о односу САД и Кине, Вања Роквић о "АИ трци" између Америке и Кине, Ивица Бокота о разумевању кинеске спољне политике кроз историјски развој, док је Јелена Гледић за крај говорила о кинеској категоризацији спољних односа. 

У исто време се одржао и панел усредсређен на ангажовање Кине на глобалном југу, на коме се дискутовало о растућем економском утицају Кине у Латинској Америци и утицају Иницијативе Појас и пут на ове регионе.

Током поподнева, одржане су дискусије о партнерству Кине и Русије у развоју и улози Кине у мултилатерализму како би приказали динамику између Кине и Русије након украјинске кризе и визију земље о мултиполарности у глобалном управљању, као и о улози Кине у УН, ризицима кинеског свемирског програма и свемирског пута свиле и кинеском сајбер суверенитету и глобалном сајбер управљању.

За крај првог дана конференције, одржани су панели  "Зелени одрживи развој: Сарадње између Кине и Србије" и "Кина и перспективе азијске повезаности".

С обзиром на то да Србија игра стратешку улогу у регионалним плановима Кине, говорило се о текућим пројектима сарадње у заштити животне средине и одрживом развоју, а свечано је објављен извештај о раду компаније Зиђинг од стране извршне генералне директорке Меги Хванг, која је поделила да је сарадња поставила Србију на место другог највећег произвођача бакра у Европи подршком пројеката кроз кинеску инцијативу "Појас и пут"

На панелу Кине и перспективе азијске повезаности, дискусије су укључивале стратешке везе Кине са Турском, Ираном и регионом Залива, као и шире импликације Иницијативе Појас и пут за повезивање у Азији.

FOTO: Novosti

Други дан конференције посвећен је панелима о академској сарадњи Кине и Србије, где ће се говорити о развојном путу Србије, иновациониј пракси у спољнополитичком истраживању и спољној политици Србије и њеним односима са Кином и ЕУ. 

Док су за крај издвојена два панела на којима ће се говори о растућем присуству Кине на Балкану и кинеским студијама случаја у политичким, безбедносним и друштвено-економским сферама кроз кинеске војне стратегије, економске политике и инцијативе "меке моћи". 

БОНУС ВИДЕО:

Кинески змај и симболика челичног пријатељства два народа

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски могао би бити место где ће започети Трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

Коментари (0)

Стигла вам је једна 110 година стара порука са фронта