НА ШЕСТ ХЕКТАРА 2.500 СТАНОВА: Припреме плана за простор некадашњег вунарског комбината
НА месту где се налазио Београдски вунарски комбинат, између Вишњичке, Вука Врчевића и Железничке улице, на површини од шест хектара, нићи ће комплекс са 2.500 станова, комерицијално-пословним садржајима, специјализованим трговинама, кафеима, ресторанима.

Фото: Н. Скендерија
Секретаријат за урбанизам и грађевинске послове огласио је рани јавни увид за потребе израде Плана детаљне регулације за комплекс Београдског вунарског комбината, који ће трајати до 9. децембра.
Како се наводи у документацији, укупна бруто површина будућег објекта износи око 250.000 метара квадратних. Предвиђено је да у комплексу буде 2.500 станова са 7.250 становника и око 500 запослених.
РЕГИСТРУЈ СЕ И ЧЕКА ТЕ 5 ДАНА БОНУСА - БЕЗ РИЗИКА!
- Како у претходном периоду није дошло до реализације највећег дела планираних садржаја робно-транспортног центра, као ни железничке инфраструктуре (осим железничке тунелске везе станице на подручју низводно од Панчевачког моста, са железничким тунелом Вуков споменик - Панчевачки мост), потребно је у даљим фазама израде нацрта Плана успоставити сарадњу са "Железницама Србије" - наводи се у документацији.
РЕГИСТРУЈ СЕ И ЧЕКА ТЕ 5 ДАНА БОНУСА - БЕЗ РИЗИКА!
НЕ РАДИ ОД 2003.
БЕОГРАДСКИ вунарски комбинат је изграђен 1899. године а сама фабрика је престала да ради 2003. У контактној зони овог плана доминирају индустријски објекти складишних и комуналних делатности - затворени и отворени складишни простори, саобраћајне површине, напуштени железнички колосек...
У фази израде нацрта плана биће урађена просторно-програмска анализа предметне локације, односно илустративно идејно урбанистичко-архитектонско решење планираних објеката, са приказом планираних намена, капацитета, висина и димензија, као и приказом уређења слободних и зелених површина у блоку, којим је потребно омогућити повезивање контактних јавних простора у окружењу. Комплекс фабрике је део ширег подручја уз Дунав, некада прве индустријске зоне Београда.
На простору између ове локације и обале Дунава налази се дивље насеље, на обали реке је направљена бетонска база, а као доминантан се издваја Панчевачки мост.
Одлуку да се ради План детаљне регулације за комплекс БВК донела је Скупштина града Београда на седници одржаној у фебруару. Иницијативу је поднело предузеће БВК-ГРАДЊА а. д., које је и инвеститор пројекта.
- Власник 100 одсто акција у овом предузећу је Друштво за трговину и услуге "Вопекс трејд".
Увид у податке катастра показује да је на парцели на којој је комплекс БВК и даље уписан Београдски вунарски комбинат АД. Ипак, тај назив више не постоји. Још 2012. некадашњи гигант преименован је у БВК-Градња. Тада је промењена и шифра делатности, тако да је уместо производње тканина сада делатност изградња стамбених и нестамбених зграда. Као сувласник на парцели у катастру и даље стоји и Република Србија, а Град Београд као корисник. Када је реч о објекту, као власник је уписана БВК-Градња.
Оно што је још важније, постоје уписане забелешке спорова што, док се не реше поступци који су уписани, отежава градњу.

ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ ЕУ ОДБИЛЕ ТРАМПОВ ПЛАН: Неће да купују америчко оружје за Украјину!
ЧЕТИРИ европске земље одбиле су да учествују у пројекту председника САД Доналда Трампа о куповини америчког оружја за Украјину.
16. 07. 2025. у 14:12

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију
БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.
16. 07. 2025. у 14:33

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)