БИСТРИЈИ СУ, АЛИ И СА МАЊИМ ФОНДОМ РЕЧИ: Шта показују тестирања и систематски прегледи будућих првака
БУДУЋИ прваци су бистрији од старијих генерација, али имају мањи фонд речи, нису претерано заинтересовани за школска постигнућа и лоша им је графомоторика.

Фото Д. Миловановић
Тестирања предшколаца код психолога показала су да имају слабију пажњу, а проблем је изговор појединих слова. У анамнези малих ђака, у завршном извештају педијатри најчешће пишу "дијагнозе" крива кичма и равни табани. Оно што лекари примећују код нових генерација је и гојазност.
Према речима Јелене Кенић, психолога у ОШ "Павле Савић", проблеми који се уочавају код предшколаца нису толико драстични и могу се исправити. Тестови којима се испитује њихова зрелост за полазак у школу су стандардизовани и идентични онима које се "полагали" њихови родитељи.
- Новије генерације првака навикле су на мобилне телефоне, компјутере, не разговарају толико међусобно због чега им је фонд речи мањи, иако су бистрији него вршњаци од пре десетак година - каже Кенићева. - Они не могу да задрже пажњу, да седе дуже, врпоље се. Навикли су да шетају, леже док су на телефону. Некада су деца била дисциплинованија у том физичком смислу.
Иако су мање усредсређени на школске задатке, будући школарци су прави мали "експерти" у ономе што их интересује. Тако захваљујући доступности информација на Интернету до танчина ће научити све оно што их занима, као што су рецимо, планете. И док им је свемир интересантан, многи имају проблем са држањем оловке, контактом са папиром и цртањем одређених фигура.
- Графомоторика им је лоша, јер касно узимају оловку у руке први пут - објашњава наша саговорница. - Уочљиво је да не знају називе неких заната, па тако никад нису чули да постоји кројач. То је и очекивано јер та занима полако нестају и школе које школују будуће занатлије су полупразне. Такође, приметно је да шушкају и имају проблем са изговором слова л и р.
ПАМЕТНИ, АЛИ НЕЗРЕЛИ
Кенић сматра да деца не треба да знају слова и чатају кад крену у школу. Уколико је тако, то може бити предност прва три месеца. Такође, препоручују родитељима да сачекају још годину дана, ако деце нису зрела за школу.
- Зрелост за школу нема везе са интелигенциом - објашњава наша саговорница. - То су паметна деца, али нису још достигла ту зрелост да прихвате оно што школа носи. Свако дете је индивудуа за себе.
Најчешћи здравствени проблеми који муче будуће ђаке прваке су равни табани и лоше држање, показали су систематски прегледи предшколаца. Педијатри истичу да се овим "бољкама" код седмогодишњака сусрећу последњих неколико година, али се не може са сигурношћу рећи зашто је то тако. Као могући разлози помињу се што деца све мање ходају боса, али и "став" који данашњи клинци имају.
- Равни табани су, по учесталости, престигли криву кичму и лоше држање - каже др Дејан Јонев, педијатар. - Упркос ношењу обуће са улошцима и вежбама, дешава се да деца заврше средњу школу и даље имају равне табане. Некада су много више времена ишла боса, а равни табани су били ретки. Можда је то један од разлога што је, већ годинама, овај деформитет најчешће присутан код будућих ђака.
Доктор Јонев наводи да лоше држање које је, такође део анамнезе, није у вези са ношењем школске торбе, већ са ставом тела и ходом.

ТРАМП СПУСТИО ЦАРИНЕ И СРБИЈИ: Ево колико сада износе и када одлука ступа на снагу
ПРЕДСЕДНИК САД Доналд Трамп изјавио је данас да ће свим земљама, укључујући и Србију, уведене царине бити суспендоване, осим за Кину, којој је тарифе увећао на 125 одсто.
09. 04. 2025. у 20:44

ДРАМА НА ГРАДИЛИШТУ! ЈЕДНА ОСОБА ЗАРОБЉЕНА, ТРОЈЕ ПРЕЖИВЕЛО: Грађани позвани да се евакуишу због додатног урушњавања (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО преносе локални медији, претпоставља се да су две особе заробљене након што се срушило градилиште Шин Ансан, у Иљик-донгу, Гванмјон-си, близу јужнокорејске престонице.
11. 04. 2025. у 10:00 >> 10:12

Мирзу Делибашића жена оставила због алкохола, сина му родила Српкиња (ФОТО)
МИРЗА Делибашић, легендарни кошаркаш из Сарајева, био је много више од спортисте – био је симбол страсти, харизме и људскости.
12. 04. 2025. у 11:25
Коментари (0)