Радили на броду, због короне ишли од Азије до Европе, на копну нису били 100 дана: Седморо Срба се после шест месеци вратило кући (ФОТО)
НА Аеродром "Никола Тесла" слетела је синоћ око 22.30 група од седморо српских држављана који су шест месеци безуспешно покушавали из Сингапура да се врате у домовину.

Фото: И. Маринковић
Када је крајем прошле године у Кини проглашена епидемија вируса корона, они су се као запослени у једној Немачкој компанији на броду број шест, нашли у овој далекој азијској земљи. Осим њих, на крузеру су били и гости. Пут их је онда водио од Сингапура до Кине, па поново у Сингапур, пловили су око Малезије, па до Индије, Грчке, Немачке, а и на крају Србије.
НА КОПНУ НИСУ БИЛИ 100 ДАНА
- ЗА шест месеци два пута смо се враћали до Индије по нафту и храну и једном смо свраћали у Грчку, такође да се "допунимо". То је било све од нашег боравка на копну. Буквално смо 100 дана били само на мору, где су нас чак и илегално пребацивали са једног брода на други. На копну смо од краја маја, односно од доласка у Немачку - прича ова група људи.
Последњи дан свог "пропутовања" провели су у аутобусима којима су осам сати путовали од севера Немачке, односно од Бременхавера до Франкфурта, чија удаљеност износи 600 километара, а потом су се авионом у 20.00 упутили у Србију.
Репортери "Новости" дочекали су их на аеродрому, где су затекли и њихове породице и пријатеље, који су их спремно и са флашом ракије чекали, јер, како кажу, тако су наручили.
- Ми смо 8. децембра из Сингапура отпловили за Хонгконг, а потом се вратили назад. Већ почетком ове године добили смо налог да отпустимо све госте с брода, што смо и учинили. Остали смо сами, али смо и даље радили. Девојке које су биле у кухињи су спремале храну, а ми остали смо чистили - видно исцрпљена говорила је Кристина синоћ на аеродрому.

Фото: И. Маринковић
Након што је проглашена пандемија вируса корона, због које су државе затвориле своје границе, нису знали где ће ни како ће, јер, како кажу, од компаније никакве инструкције нису добијали, само празна обећања да ће њихов проблем брзо бити решен. Надали су се да ће се ускоро "докопати" копна. Пловили су неко време око Малезије, а потом су, крајем јануара, кажу, једва добили дозволу да пређу преко Суецког канала и упуте се ка Европи, односно Грчкој.
- Првобитно је требало 5. априла да кренемо из Атине у Београд, међутим само смо пребачени са брода шест на крузер пет, а једна група наших запослених је тада послата кућама. Ми остали смо схватили да нашим мукама и даље није крај. Потом су нас обезбедили лековима за два месеца, што је нама, у ствари, била потврда да остајемо ту где јесмо - наставља наша саговорница.
У Грчкој су били до краја маја, а када је коначно требало да крену у Србију, ипак су их упутили у Немачку. Кристина се са својима за то време ретко чула иако има две српске картице. Разлог томе је, каже, блокирање свих наших мрежа.
Како прича, сав тај период примали су минималац у износу од 600 евра, док им је регуларна плата око 2.200, зависно од позиције. Заражених вирусом корона није било, али је у Атини један мушкарац имао проблем са слепим цревом, па је хитно хоспитализован.
Међу запосленима било је и Турака, који су се у Истанбулу искрцали, док је компанија Русе и Украјинце из Бременхавера послала аутобусима кући, нису им ни чартер-лет обезбедили.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)