НЕИМАРСКИ ПОДВИГ У ГРОЦКОЈ: Ранчићева кућа зидана је без - ексера

Ј. ДИНЧИЋ

02. 08. 2020. у 20:00

СВЕ што је у Општини Гроцка у вези са културом, углавном се догађа у Ранчићевој кући.

НЕИМАРСКИ ПОДВИГ У ГРОЦКОЈ: Ранчићева кућа зидана је без - ексера

Фото приватна архива

Осим дешавања којима је домаћин четири деценије, сама историја и порекло куће привлаче пажњу. Реч је о старој варошкој грађевини с почетка 19. века, која бележи више од два века трајања и око четири деценије културне намене. Представља једну од највреднијих и заштићених старих кућа не само на подручју Гроцке, него и београдске околине уопште, која је у власништву државе.

Унутар куће налази се галеријски простор у којем се током целе године организују изложбе, док се у летњим данима башта користи као музичка сцена, радионичарски простор и галерија на отвореном.

- Ранчићева кућа представља пример народног неимарства, као и традиционалне градње - објашњава за "Новости" Зорица Атић, кустос. - Прављена је од материјала са локалног поднебља, коришћено је дрво, односно бондрук са испуном од блата, плетера, сламе, опеке и покривена је традиционалним кровом на четири воде.

ГАЛЕРИЈСКИ ПРОСТОР

РАНЧИЋЕВА кућа се свакодневно користи као галеријски простор Центра за културу Гроцка. У богатом програму током лета Грочани уживају у многобројним поставкама које се смењују у галерији, али и у музичким наступима у летњој башти. Поставке представљају углавном млади уметници и учесници ликовних колоније које организује општина.

Карактерише је велика удобност и функционалност по мери и потреби тадашњег човека. Састоји се од четири просторије, а поседује широки наткривени трем, дрвени доксат, који је карактеристичан за домаћу традицију градње и веома пространи подрум.

- Често кажемо за њу да је кућа која је грађена великом мудрошћу и умећем народних неимара, и уз то без иједног ексера - додаје наша саговорница. - Сваком посетиоцу дарује незаборавну атмосферу ванвременског склада и спокоја.

Име је добила по породици Ранчић којој је готово два века припадала. Последња власница куће госпођа Магдалена Ранчић кућу је завештала општини Гроцка. Завод за заштиту споменика културе је оронулу Ранчићеву кућу у сарадњи са општином у потпуности реконструисао и обновио 1970. године. Кућу је потом користило некадашње Туристичко друштво Гроцке, да би затим послужила и као музеолошки простор за излагање Дубочајске збирке налаза. Од 2007. године дата је на управљање Центру за културу Гроцка. Ранчићева кућа располаже галеријским простором и великом баштом која се користи као летња музичка сцена, радионичарски простор и галерија на отвореном.

ВИРТУЕЛНИ ОБИЛАЗАК

ПОСЕТИОЦИМА је преко сајта Центра за културу Гроцка доступан и виртуелни обилазак Ранчићеве куће и дворишта. У тренутку снимања, у галерији се налазила поставка "VI Ликовно путовање", годишња изложба дечјих радова насталих на едукативним ликовним радионицама установе.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОДГОВОР СРБИЈЕ НА ПРОТЕСТНУ НОТУ ИЗ САРАЈЕВА: Дочекујете Куртија, а нас оптужујете да нарушавамо интегритет БиХ

ОДГОВОР СРБИЈЕ НА ПРОТЕСТНУ НОТУ ИЗ САРАЈЕВА: Дочекујете Куртија, а нас оптужујете да нарушавамо интегритет БиХ

"ПОВОДОМ медијских навода о слању протестне ноте Министарства иностраних послова Босне и Херцеговине (БиХ) институцијама Србије, морамо изразити своје запрепашћење садржајем и намером оваквог дипломатског демарша, посебно у светлу недавних дешавања и поступака званичног Сарајева", наводи се у саопштењу Министарства спољних послова Републике Србије.

09. 01. 2025. у 16:05

Коментари (0)

КОНТРОВЕРЗНИ ПЕРУАНАЦ ЗАВРШИО КАРИЈЕРУ: Одвео репрезентацију на Мундијал након 36 година, па изостао због кокаина