ПОГЛЕД НА БЕОГРАДСКУ ТВРЂАВУ ПРЕ РАТА: Како је "Победник" стигао на своје место 1928. године (ФОТО)
БЕОГРАДСКА тврђава одувек је била прворазредна атракција нашег града.

Фото: Приватна архива
Ипак, до краја тридесетих година прошлог века она је била првентствено војни објекат. Цивили на овај простор нису били добродошли, а војска је газдовала објектима у Горњем и Доњем граду.
Тек 1928. године део који данас познајемо као Савско шеталиште постаје атрактиван посетиоцима и шетачима. Тада је одлучено да "Победник" буде постављен на своје место, а прилаз споменику планиран је шеталиштем које се спуштало раскошним степеништем на паонрамски део.
То је било први пут да се војска повлачи из једног дела препуштајући Тврђави цивилну улогу.
Тада и Калемегданска тераса добија нову намену, а на старим фотографијама се види и прелеп панорамски поглед који се отварао ка Дунаву и Панчевачком мосту. Било је то време када је електрична централа "Снага и светлост" доминирала Дорћолом.
На старим фотографијама Аце Симића види се постављање "Победника" који је овде дошао углавном на инсистирање београдских дама. Њима није одговарало да "лик нагог мушкарца" краси тадашње Теразије, па су инсистирале да Мештровићева скулптура буде постављена на друго место.
"ПРЕСТОЛОНАСЛЕДНИКОВ ТРГ"
ИЗМЕЂУ два светска рата данашње Теразије носиле су назив Престолонаследников трг. Управо ту је било планирано место за Победника, с тим да је првобитна верзија била нешто раскошнија, са лавовима и фонтаном као саставним деловима, али је финансијска оскудација утицала да скулптура остане само на стубу.
Тако се избор места где се и данас "Победник" налази наметнуо као компромис ондашњих градских власти и разних удружења београдских дама.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (1)