БЕОГРАДСКЕ ПРИЧЕ: Од аустријске барутане до Цркве Ружице, редови и гужве већ два века (ФОТО)
ВЕРОВАТАНО су најснажније и најчудније енергије Београђана и њихових предака депоноване у Цркви Ружици и Светој Петки на Београдској тврђави.

Фото архива
Данашњи храм посвећен Светој Тројици, који зовемо и Ружица јесте црква која је адаптирана од здања које је некада била аустријска барутана.
У време када су Аустријанци владали Србијом, од 1717 - 1739. године, направљено је здање у којем се чувао барут. Потом је уследио још један дуг период отоманске власти, све док Турци коначно нису напустили Београд 1867. године, а Срби најзад завладали Тврђавом у коју претходно нису могли да кроче.
Један од објеката који је добио сасвим нову намену била је стара барутана којој је додат звоник, а од тада је Ружица једно од обележја града.
Снимак направљен у међуратном периоду подсећа на гужве које су увек биле испред храма, а виде се и војници и официри ондашње Војске Краљевине Југославије.
Препоручујемо

БЕОГРАЂАНИ ПОХРЛИЛИ У РУЖИЦУ: Црква на Калемегдану примила вернике на велики празник - гужва мања него иначе (ФОТО)
27. 10. 2020. у 11:49 >> 15:33

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (1)