ДЕПОНИЈЕ НА ПРИВАТНИМ ПОСЕДИМА "ЗАШТИЋЕНЕ": Нелегалних сметлишта и "топионица" има све више, а решења нема
ГРАД Београд деценијама има велике проблеме са дивљим депонијама и чак "топионицама", који је, како потврђују у Секретаријату за заштиту животне средине, све већи.
Тешка несрећа на депонији на Чукарици, када је седморо деце тешко повређено од струјног удара, а један дечак касније подлегао повредама у Тиршовој, поново је скренула пажњу на уништавање животне средине.
Како за "Новости" кажу у Секретаријату за заштиту животне средине, кад се започне уклањање нелегалних депонија, испливају разне "зачкољице".
- У складу са Законом о управљању отпадом, сваке године пописујемо и правимо планове за уклањање дивљих депонија са јавних површина града Београда. Они се спроводе у складу са средствима са којима располажемо. Помоћ у евидентирању сметлишта пружају грађани својим пријавама, инспекцијски органи донетим решењима и ЈКП "Градска чистоћа" евидентирањем кроз свој свакодневни рад.
Највећи број дивљих депонија налази се у приградским општинама, где се већином баца грађевински материјал и шут. Ипак, сличај истовара више од 20 тона пилећих ножица на празне ливаде дуж Водоводске улице у Сурчину показао је да несавесни грађани не презају од казни и санкција.
- Број дивљих депонија расте из године у годину и поред чињенице да се редовно уклањају - истичу из Секретаријата.
- Проблем је што се доста њих поново створи на тек очишћеним локацијама. Тренутно немамо евиденцију колико "топионица" постоји у граду, а њихова позиција углавном је везана за локације дивљих депонија и постојање неформалних ромских насеља. Да би депонија постале прошлост, предузимају се мере у виду физичког обезбеђивања очишћених локација, постављају се баријере где је то могуће, појачан је инспекцијски надзор.
ПАЉЕЊЕ ГУМА
УЗ ДЕПОНИЈЕ, и такозване топионице представљају право легло заразе и изазивају најтеже форме болести. Најчешће се спаљују гуме и каблови, као и бела техника, што доводи до велике емисије штетних честица у ваздуху и утиче на живот свих грађана престонице. Већина топионица, од којих се касније добијају гвожђе и бакар, ради нелегално, без потребних папира и сагласности надлежних органа.
Према наводима Секретаријата, највећи проблем је што се велики број сметлишта налази на површинама која су у власништву физичких или правних лица, као и Републике Србије, на којима град и ЈКП "Градска чистоћа" немају законски основ за предузимање радњи уклањања дивљих депонија и у том случају надлежност предузимају комунална, еколошка и грађевинска инспекција који налажу власницима узурпираних парцела да уклоне депоније.
- Правно лице не може да поседује легалну депонију, а што се тиче такозваних топионица, за њих се не издају дозволе нити су Законом регулисане - наводе у Секретаријату.
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)