ДЕПОНИЈЕ НА ПРИВАТНИМ ПОСЕДИМА "ЗАШТИЋЕНЕ": Нелегалних сметлишта и "топионица" има све више, а решења нема
ГРАД Београд деценијама има велике проблеме са дивљим депонијама и чак "топионицама", који је, како потврђују у Секретаријату за заштиту животне средине, све већи.

Фото Н. Скендерија
Тешка несрећа на депонији на Чукарици, када је седморо деце тешко повређено од струјног удара, а један дечак касније подлегао повредама у Тиршовој, поново је скренула пажњу на уништавање животне средине.
Како за "Новости" кажу у Секретаријату за заштиту животне средине, кад се започне уклањање нелегалних депонија, испливају разне "зачкољице".
- У складу са Законом о управљању отпадом, сваке године пописујемо и правимо планове за уклањање дивљих депонија са јавних површина града Београда. Они се спроводе у складу са средствима са којима располажемо. Помоћ у евидентирању сметлишта пружају грађани својим пријавама, инспекцијски органи донетим решењима и ЈКП "Градска чистоћа" евидентирањем кроз свој свакодневни рад.
Највећи број дивљих депонија налази се у приградским општинама, где се већином баца грађевински материјал и шут. Ипак, сличај истовара више од 20 тона пилећих ножица на празне ливаде дуж Водоводске улице у Сурчину показао је да несавесни грађани не презају од казни и санкција.
- Број дивљих депонија расте из године у годину и поред чињенице да се редовно уклањају - истичу из Секретаријата.
- Проблем је што се доста њих поново створи на тек очишћеним локацијама. Тренутно немамо евиденцију колико "топионица" постоји у граду, а њихова позиција углавном је везана за локације дивљих депонија и постојање неформалних ромских насеља. Да би депонија постале прошлост, предузимају се мере у виду физичког обезбеђивања очишћених локација, постављају се баријере где је то могуће, појачан је инспекцијски надзор.
ПАЉЕЊЕ ГУМА
УЗ ДЕПОНИЈЕ, и такозване топионице представљају право легло заразе и изазивају најтеже форме болести. Најчешће се спаљују гуме и каблови, као и бела техника, што доводи до велике емисије штетних честица у ваздуху и утиче на живот свих грађана престонице. Већина топионица, од којих се касније добијају гвожђе и бакар, ради нелегално, без потребних папира и сагласности надлежних органа.
Према наводима Секретаријата, највећи проблем је што се велики број сметлишта налази на површинама која су у власништву физичких или правних лица, као и Републике Србије, на којима град и ЈКП "Градска чистоћа" немају законски основ за предузимање радњи уклањања дивљих депонија и у том случају надлежност предузимају комунална, еколошка и грађевинска инспекција који налажу власницима узурпираних парцела да уклоне депоније.
- Правно лице не може да поседује легалну депонију, а што се тиче такозваних топионица, за њих се не издају дозволе нити су Законом регулисане - наводе у Секретаријату.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)