ГРУПЕ МАЊЕ ОД ШЕСТОРО ДЕЦЕ: Конкурс за упис у вртиће почиње у понедељак и важи и за малишане са потешкоћама у развоју од три до седам година
УПИС деце у обданишта почиње у понедељак, а право да конкуришу имају малишани са потешкоћама у развоју. Стручњаци истичу да је за ову децу веома важно да у вртић крену што раније, јер је усвојена погрешна понашања je врло тешко исправити касније. Предшколска установа "Савски венац", у вртићима "Венчић" и "Дуга", има развојне групе у којима са децом са посебним потребама, раде стручњаци различитих профила.
Према речима Душанке Јовичић, в. д. директора ПУ "Савски венац", уписују се деца старости од три до седам година. Приликом конкурисања важе иста правила као и за остале малишане, с тим што је потребно мишљење интерресорне комисије. Групе су мешовите, са највише шест малишана, невезано за дијагнозу и узраст детета. У развојним групама су деца са аутизмом, церебралном парализом, Дауновим и другим синдромима.
- У рад су, осим васпитача, укључени и дефектолози различитих профила - логопеди, олигофренолог и соматопед - наводи Јовичићeva. - Дефектолози се служе различитим методама како би потенцијал детета довели до максимума. Поштујући принцип индивидуализације, васпитно-образовни план и програм се модификује и прилагођава могућностима и интересовањима детета, на основу чега се израђује индивидуални образовни програм за свако дете. Приликом реализације активности усмеравамо се на труд, па тек онда на исход и радујемо се малим корацима које дете прави до планираног циља.
- Родитељи који не дођу по препоруци, кажу да нису знали да постоје развојне групе - истиче олигофренолог Луција Смиљанић, руководилац вртића "Венчић". - Користе законско право на боловање до навршене пете године. Ретко кад су се одлучивали за упис у вртић. То је погрешно и изгубљено време за дете. Ситуација се мења, па нам се последње две године јављају и млађа деца од три до три и по године. То је идеалан период.
Деца су у вртићу од 6 до 18 часова, а постоји и могућност организованог превоза. Ритмичко смењивање и понављање активности код њих изазива осећај сигурности, даје им осећај стабилности и сталности. Како истичу наше саговорнице, оно што једном детету може да буде мотивација, другом је оптерећење и зато је важно препознати шта је то што дете мотивише, које су његове снаге и како му помоћи да превазиђе слабости.
- У свакој соби се налази распоред активности означен сличицама где свако дете зна која активност следи и која активност је већ завршена. То посебно прија и пружа осећај сигурности деци из спектра аутизма. А цео рад се спроводи кроз игру где деца најбоље уче - истичу оне. - Најважнији су љубав и сигурност и зато их пружамо сваком детету. Радимо са њима, а не за њих и уместо њих. Не попуштамо у ономе што није допустиво. Похваљујемо покушаје и сваки напор детета. Вербализујемо све што радимо. Дајемо једноставне налоге. Наглашавамо речи. Ако смо у могућности све што је конкретно и што можемо показујемо детету. Користимо гестикулацију. И понављамо, понављамо и понављамо.
СЕНЗОРНА СОБА
ВРТИЋ има сензорну собу, а у раду са децом помаже и покретна трака, трамбuлина, табан коректор, сет струњача беби-игралиште, различити сетови за развијање фине моторике, асистивна технологија (интерактивна табла, таблети, кутије причалице, причајући распоред, тастери, комуникатор, визуализатор...) као и материјал који израђују сами дефектолози.
ОНЛАЈН У ПАНДЕМИЈИ
СА ДЕЦОМ, коју родитељи не доводе у вртић због пандемије, раде се онлајн рад преко оформљене вибер групе "Подршка деци и родитељима" као и преко фејсбук-стране "Венчић".
- Свакодневно се предлажу активности за рад са децом у кућним условима - наводи Јовичићева. - Са родитељима делимо материјал који користимо у вртићу и на који су деца већ научена. Шаљемо им слике и снимке као и детаљна упутства за рад код куће. Такође, они активно учествују у креирању и реализацији свих активности.
Препоручујемо
У ДНЕВНИ БОРАВАК САМО ОНАЈ КО МОРА: Ометена деца углавном остају код куће
13. 07. 2020. у 08:28
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)