ЗАРАТИЛИ И ОКО СТРАДАЊА СРБА: Предлог резолуције о геноциду у Пиви и Велици изазвао нови потрес на политичкој сцени Црне Горе
ЈОШ се мастило није осушило на Резолуцији о Сребреници, црногорска политичка јавност жестоко се поделила око нове скупштинске резолуције - посвећене геноциду над српским народом у Пиви и Велици.
Тешко страдање цивила с краја Другог светског рата актуелизовано је иницијативом Демократске Црне Горе да законодавни дом заузме став и поводом злочина које су починили нацисти, заједно са усташама, Ханџар дивизијом, есесовцима дивизије "Скендербег" и локалним албанским снагама.
Ова иницијатива, по духу подела, постала је верно огледало стања политичке сцене у Црној Гори - готово да не постоје две политичке странке које о овом предлогу имају идентичан став.
Иницијатива Демократа долази свега месец дана после усвајања сребреничке резолуције, која је изазвала тектонски поремећај у региону. Предлог Демократа за скупштинску осуду злочина у Пиви и Велици многи зато сматрају неискреним "покајничким чином", покушајем искупљења, па и злоупотребом патње страдалих и њихових породица ради "пливања" у дневној политици.
Сребреничка резолуција, упркос противљењу великог броја странака, успела је да усагласи минималну већину у црногорском парламенту. Како ствари стоје, то се неће десити са актуелном иницијативом, око које, осим начелне, не постоји ни минимум сагласности - чак ни унутар странака.
У Демократском фронту сматрају да је иницијатива Демократа закаснела и да садржи елементе "покајништва због усвајања Резолуције о Сребреници". Овај савез одбија да се бави иницијативама колаиционих партнера све док се не реши актуелна политичка криза.
- После издаје српских интереса, гласајући са Демократском партијом социјалиста за срамну Резолуцију о геноциду у Сребреници, сада предлажу резолуцију о геноциду у Пиви И Велици и мисле да ће тим неискреним потезима успети да замаскирају штету коју су нанели српском народу.
У Фронту истичу и да су резолуцију о Велици они предложили много пре Демократа, а да је предлог у фиоку закључао председник парламента Алекса Бечић.
- Прозивање ДФ да неће да их подржи у њиховом политиканству, представља лицемерство и недораслост бављења озбиљном политиком - поручују из овог политичког савеза.
Другачији став има потпредседница Скупштине Бранка Бошњак, из Покрета за промјене, који чини ДФ. Она каже да су њене колеге из посланичког клуба ДФ, Нова српска демократија и Демократска народна партија, још у децембру прошле године предложиле резолуцију која се односи на геноцид у Велици.
- Ја сам као Пивљанка, којој је највећи део мајчине родбине страдао у стравичном геноциду у Долима, имала у плану да предложим резолуцију о том догађају. Колеге из Демократске Црне Горе су ова два догађаја објединиле у једну резолуцију, па сматрам да ћемо заједнички, можда и консензусом, наћи најбоље решење и тиме се донекле одужити жртвама и њиховим породицама, казала је Бошњакова.
Бланко подршку предложеној резолуцији не обећавају ни из опозиционе Демократске партије социјалиста.
- Када тај текст дође пред посланике одлучићемо да ли ћемо подржати предлог Демократа. Очекујте да ћемо као и на примеру Резолуције о Сребреници и у овом контексту имати најбољи одговор - рекла је посланица ДПС Александра Вуковић.
У њеној изјави многи су прочитали да ДПС неће стати иза овог документа, будући да је режим који је оличавала ова странка одувек неговао хладан однос према жртвама злочина у Пиви и Велици.
Предложени текст Демократа у коме се говори о монструозним злочинима у Црној Гори 1943. и 1944. године, по многима, требало би допунити. Социјалистичка народна партија чека финални текст резолуције, али и сугерише да би у њу требало уврстити и Јасеновац - као највеће стратиште на Балкану.
У овом кругу је и покрет УРА Дритана Абазовића, у оквиру кога је рођен предлог да се документ прошири осудом свих злочина на територији Црне Горе, у чему је прочитана намера да се замагли националност злочинаца, али и уведе "равнотежа" злочина, која најчешће занемарује истину.
Политички аналитичар Игор Дамјановић каже, за "Новости", да предлогом резолуције у моменту блокаде функционисања парламентарне већине Демократама није циљ да се тај документ усвоји, већ да се за његово евентуално неусвајање оптужи Демократски ронт који Скупштину бојкотује.
- Резолуција о злочинима у Велици и Долима у Пиви је веома важан, али не и ургентан документ, па ако његови предлагачи имају добру намеру требало би да га повуку до успостављања новог баланса у парламентарној већини - каже Дамјановић и наглашава да се иза иницијативе Демократа крије манипулисање жртвама ради бодова у дневној политици.
И он сматра да је предлог Демократа непотпун, чак и да се прошири другим страдањима на црногорском тлу, јер не третира два највећа злочина која су се у Црној Гори догодила током Другог светског рата. Реч је о англо-америчком бомбардовању с пролећа 1944. године, у којем су страдале хиљаде цивила, као и о стрељању ратних заробљеника на простору Зиданог Моста и Кочевског Рога у Словенији. Процене говоре да је тада у Словенији без суда убијено преко десет хиљада Црногораца!
Предлагач резолуције - Демократска Црна Гора - позива све чланове парламента да подрже њихову иницијативу.
- Текст резолуције је мера цивилизацијског односа, без уношења сувишних или политички обојених нота и квалификација. Око оваквих ствари нема преговора нити са колегама из власти нити из опозиције. Са људским жртвама и њиховим судбинама нема трговине нити су Демократе то када радиле. Ово није ствар политике - образложио је посланик Демократа Владимир Мартиновић.
БРАТУНАЦ
ПРЕДСЕДНИК Праве Црне Горе Марко Милачић поручио је да спрема резолуцију о злочинима над Србима у Братунцу И Подрињу од 1992. до 1995.
- Кад се већ отварају овакве теме из новије историје, Права ће поднети овај предлог у складу са свим чињеницама заснованим на последњем детаљном извештају интернационалне комисије о страдању Срба на том подручју. Очекујем да колеге из Демократа, као и сви остали конституенти власти, подрже наш предлог.
ЗА ЦРКВУ ЖРТВЕ СУ СВЕТЕ
СВЕТИ архијерејски сабор Српске цркве 2017. године на предлог Епархије будимљанско-никшићке на челу са епископом будимљанско-никшићким Јоаникијем, у диптих светих уврстио је Пивске, Величке и Горњеполимске мученике.
Свети архијерејски сабор СПЦ је прогласио светима и новомученике - српске жртве нацистичког терора из Велике и Горње Ржанице пострадале 28. јула 1944. године, придружујући им и 28 деце уморене глађу у плавском затвору 1941. године.
Затвор у Плаву за жене и децу је био први концентрациони логор у Црној Гори, а злочини почињени у њему дуго су прикривани и заташкавани.
ПИВА И ВЕЛИКА СУ НАЈВЕЋЕ РАНЕ НА ДУШИ ЦРНЕ ГОРЕ
ПРЕДЛОЖЕНА резолуција у средиште ставља две велике трауме Црне Горе. У Долима у Пиви је 7. јуна 1943. године фолксдојчерска јединица "Принц Еуген" уз подршку Ханџар дивизије и муслимана-усташа из Херцеговине за сат убила 522 људи, међу којима и 109 деце, од којих је једно рођено на губилишту. Тачан број страдалих још увек није утврђен. У сваком селу пивске жупе током десетак дана 1943. године убијани су људи. Сматра се да је свирепо уморено 1.260 Пивљана, а место Дола је било највеће место страдања.
У селу Велици подно Чакора, 28. јула 1944. године, у општини Плав, у операцији "Драуфгенгер" зверски је уморено 585 људи, највише жена, деце и стараца. Овај злочин су починили припадници нацистичких СС дивизија "Принц Еуген" и "Скендербег", уз помоћ вулнетара и балиста из Ругове, албанске милиције из Плава и Гусиња, као и муслиманске милиције са подручја Бихора, углавном из Петњице и околине. Злочинци су током акције убијали све пред собом, а подаци о жртвама још се прикупљају.
Препоручујемо
И ДОЛИ ПИВСКИ ПАМТЕ ЗЛОЧИН: Предлог још једне резолуције о геноциду на подручју Велике
19. 07. 2021. у 07:39
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (4)