ПРЕРАДА НАФТЕ У ЦРНОЈ ГОРИ ЈЕ НЕМОГУЋА МИСИЈА: Продаваће сирови производ, јер нема технологије ни знања
У МИНИСТАРСТВУ капиталних инвестиција оптимистични су када је реч о потрази за нафтом у подморју код Улциња које је почело 2018. године.

Фото Влада ЦГ
У случају да се та надања обистине, производња би почела за три године, а план је да се нафта продаје сирова. Иако је увек исплативије продавати прерађени производ, према оцени економског аналитичара, Василија Костића, Црна Гора, између осталог, не располаже неопходном технологијом, знањем и људским ресурсима за такав подухват, те је прерада изазов на који не може одговорити.
Да истражно бушење у подморју код Улциња обећава да ће се наћи велико налазиште нафте, али и да на територији Црне Горе постоји још неколико потенцијалних налазишта, недавно је саопштио државни секретар за енергетику и рударство у Министарству капиталних инвестиција Марко Перуновић.
- Тренутна дубина бушотине у Улцињу 4.700 метара. Велики је оптимизам да ће се у формацији фрактурисаних карбоната на дубини од 6.500 метара пронаћи економски исплативо лежиште. Постоји још неколико интересантних концесионих подручја, са аспекта истраживања нафте и гаса и када се, у зависности од резултата ЕНИ/"Новатекове" бушотине, распишу тендери, јавност ће бити на време информисана - казао је Перуновић.

Фото ПР Центар
Како је навео, након потврђивања резерви у постојећем лежишту, следећа фаза је развој лежишта, што подразумева додатне бушотине и развој модела производње.
- У случају позитивног сценарија, прва производња се очекује за три године. Није планирана изградња рафинерија у Црној Гори, што иде у прилог очувању животне средине и план је да се произведена нафта продаје као сирова - навео је Перуновић.
Како, за "Новости", објашњава економски аналитичар Василије Костић, увек је исплативије продавати производ или полупроизвод него ли саму сировину.
- Али за производњу је неопходно, осим технологије и знање у управљању и примени технологије. Потребни су значајни људски ресурси. Потом су врло дискутабилне потенцијалне импликације једног таквог пројекта са аспекта постојеће стратегије развоја привреде и друштва и још низ других веома сложених чинилаца, поготово ако се узме да је рафинерија директно супротна нашем концепту еколошке и туристичке дестинације - казао је Костић.
СИРОВИНЕ БОЉЕ ЗА ИМИЏ
МНОГО ближа је опција да се продаје сирова нафта и да се таква производња одвија далеко од наших граница. На тај начин, мислим да би потенцијално штетне последице по наш укупан развој, а нарочито по имиџ мале и привлачне туристичке дестинације, биле знатно мање - казао је Костић.
Препоручујемо

ЦРНА ГОРА У ПРОБЛЕМИМА: Медојевић тврди да је влада део тајне агенде
21. 09. 2021. у 14:51

ХТЕЛА ДА ПРОДА ЋЕРКУ ЗА 500 ЕВРА: У Подгорици ухапшена држављанка Србије
20. 09. 2021. у 19:52

АМЕРИКА БИРА ЧЛАНОВЕ ВЛАДЕ: Избор министара у Црној Гори под лупом Вашингтона
18. 09. 2021. у 07:11

МИЛОВ КУМ ОСУМЊИЧЕН ЗА ПРАЊЕ НОВЦА: СДТ наредио истрагу власника "Вектре"
18. 09. 2021. у 06:39

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (1)