ЧЕТИРИ ДЕЦЕНИЈЕ ЧУВА СЛАВНУ ЛАВРУ НЕМАЊИЋА: Игуман манастира Морача архимандрит Рафаило обележио несвакидашњи јубилеј
У ОВУ светињу древну дошао је као млади јеромонах по благослову тадашњег митрополита црногорско-приморског Данила, да чува морачку лавру, а он је не само чувао него и унапређивао и украшавао и свакога овде дочекао радоснога лица.
Пре доласка у ову свету обитељ, отац Рафаило је служио Светом Петру Цетињском у његовом манастиру и био добар сарадник митрополита Данила, али и велики ослонац и подршка нашем митрополиту Амфилохију.
Била је велика част постати старешина манастира Морача, али у то време богме и превелика обавеза. Можемо замислити како је то било пре 40 година у време тврдог, атеистичког, комунистичког режима, који је прогонио Цркву не спорадично, него систематски. Међутим, наш отац Рафаило, јаког карактера, јаке вере и велике воље, узео је крст Христов и није се уплашио, него је са радошћу примио ту велику дужност и ову светињу украсио и обнављао.
Овако је након свете архијерејске литургије у древној немањићкој лаври, манастиру Морача, на празник Светог апостола Филипа и Божићне покладе, беседио митрополит црногорско-приморски Јоаникије, честитајући јубилеј игуману. Још далеке 1252. године на платоу изнад реке Мораче, велики кнез или краљ Стефан Немањић, син Вуканов, унук Немањин, синовац Светога Саве, подигао је здање у ком би се народ вером крепио, спремао за бојеве јуначке и слово учио.
- Овде је увек свима било лепо доћи, пре свега на молитву, јер се у овом манастиру вршило редовно свето богослужење о чему је отац Рафаило, наш драги игуман, водио строго рачуна. Гостопримства није фалило у овој древној немањићкој лаври иако то није било лако, али је отац Рафаило све својом мудрошћу и великом енергијом некако покривао и надокнађивао. Драги оче архимандрите, учинили сте велики труд и велики напор за ових 40 година старешинства у манастиру Морачи, хвала вам и за то и за све оне године службе које сте раније служили у Цетињском манастиру и на другим послушањима која сте примали од блаженопочившег Амфилохија - рекао је митрополит Јоаникије, зборећи о игуману, који се сваке године сусретне са десетинама хиљада верника и туриста који походе знаменити манастир.
У једном од многобројних разговора које је потписник ових редова водио са игуманом Рафаилом, он се присећао дана када га је отац из родне Далмације као дечака од 14 година довео у манастир Острог, јер је по његовом рођењу одредио да буде монах и служи Господу.
- Уз помоћ мојих духовника оца Лукијана Зечевића, који ме је замонашио, оца Евстатија, игумана манастира Преображења у Овчар Бањи и духовника у монашкој школи, постао сам ово што јесам данас, зборио је пред митрополитом Јоаникијем, епископом буеносајреским и јужно-централноамеричким Кирилом и свештенством, игуман Рафаило, присећајући се септембра 1981. године када је благословом митрополита Данила дошао у манастир Морача где је убрзо постављен за његовог настојатеља.
- Са великим страхом примио сам тај позив, сматрајући себе недостојним да наследим своје претходнике. Читајући о историји манастира и његовим настојатељима, често сам се знао запитати: Како ти оче Рафаило да наследиш овакве духовнике и витезове? У славу Господа и Пресвете Богородице, којој је ова светиња посвећена, трудио сам се колико сам био у могућности, да наставим пут својих претходника. Још увек се трудим да својим радом допринесем да ова светиња, која није била у завидном стању када сам постављен за настојатеља, данас сија у свом најлепшем издању - зборио је архимандрит Рафаило заблагодаривши свима који су му на том путу помогли, посебно митрополиту Амфилохију, који га је, како је казао, свесрдно очинском љубављу пригрлио и помагао током службовања у Морачи.
СМАИЛ-АГА ЧЕНГИЋ
- ИСТОРИЧАРИ међу свештеницима помињу личности из новијег доба. Божо Михајловић (монах Симеон), највише помиње личност игумана Димитрија Радојевића, који је управљао манастиром више од 35 година. Он се сматра једним од главних организатора смакнућа Смаил-аге Ченгића. То је планирано баш овде, заједно са Новицом Церовићем, који је из Тушиње дошао и живео у манастиру. Овде је групу која је пошла са Церовићем заклео, причестио и благословио игуман Радојевић "добри пастир" из Мажуранићевог спева "Смрт Смаил-аге Ченгића" -причао нам је једном приликом игуман Рафаило о својим славним претходницима.
НЕОПХОДНА НОВА МИНИ-ЕЛЕКТРАНА
- ПРИПРЕМАМО документацију да Храм Успења Пресвете Богородице добије још једну електрану, говорио нам је пре три године игуман Рафаило, који је градњу прве мале хидроелектране у Црној Гори почео крајем 2008, а окончао 2009, када су је у рад свечано пустили тадашњи председник Црне Горе Филип Вујановић и митрополит Амфилохије.
- У градњи је много помогао тадашњи председник Црне Горе Филип Вујановић. Пошто се добро познајемо, изашао ми је у сусрет да завршимо све папире и тако смо ми саградили електрану од 12 киловата. Тада смо имали сасвим довољно електричне енергије за наше потребе. Међутим, од тада смо обновили све зграде, повећали капацитете. Овде живе калуђери, свештеник са породицом, људи који раде у манастиру, као и прогнаници - причао нам је игуман.
Препоручујемо
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (1)