БРОЈ КОРИСНИКА НАРОДНИХ КУХИЊА СЕ ПОВЕЋАВА: Црна Гора не смањује бацање хране
ЦРНА Гора није учинила ништа по питању смањења бацања хране, упозоравају из НВО “Банка хране Црне Горе” на чему из ове организације инсистирају читаву деценију.

Фото Б. Дабић
Док се повећава број корисника у народним кухињама, трговцима и произвођачима је јефтиније да бацају храну.
Из Банке хране Црне Горе наводе да се највише хране баци у домаћинствима, али није занемарљива количина бачене хране и у трговинама који храну на полицама држе до задњег дана истека рока трајања. Што се не прода, заврши у канти за смеће.
- Није мала количина бачене хране у ресторанима и хотелима која би могла да се донира угроженима. Када би се храна боље распоредила односно ако би грађане, трговачка и хотелска предузећа потстакли на донације и помоћ сиромашнима, за шта могу послужити Социјалне продавнице за које се Банка хране бори скоро деценију, сиромашни би имали више помоћи а сви би заједно боље штитили живитну средину. Но постоји и даље препрека у нашем систему а то је ПДВ на донирану храну , због чега је бројни трговци и произвођачи одлучију да храну баце јер је јефтиније, наводе из Банке хране.
Највише хране се баца током организације разних великих догађаја, свадби, крштења и празника.
-Велике количине хране преостане и она неретко заврши на отпаду.Та храна би лако могла да оде сиромашнима, преко Народних кухиња, социјалнох продавница и организација која брину о социјално угроженима, када би постојао закон који то регулише и фирма која би се овим послом бавила. Њен задатак био би да провери исправност вишка хране, да је запакује у адекватне посуде и проследи угроженима.Неисплативост, непостојање адекватног система који би омогућио угоститељима, трговцима, увозницима, кажу у саопштењу из Банке хране у коме истичу:
- Ми немамо ни неопходну инфраструктуру, укључујући посебне канте и возила потребна за сакупљање и третман тог отпада.
У Црној Гори се, према извештају Уједињених нација, програма за заштиту околине, највише се хране баца у поређењу са државама бивше Југославије, с обзиром на број становника.
Све већи број држава законски обавезује трговине и угоститељске објекте да не бацају храну, већ да је донирају онима којима је потребна. У Црној Гори не постоји овакав закон.
У Црној Гори се 1% отпада рециклира подаци су Монстата за 2020. годину.
Препоручујемо

"АНТИСРПСТВО ЈОЈ БАШ ДОБРО ИДЕ": Оштра реакција на потез министарке Тамаре Срзентић
10. 01. 2022. у 12:07

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)