КОНТАМИНИРАНО ЗЕМЉИШТЕ ЈОШ ОСТАЈЕ У БИЈЕЛОЈ: Шпанија повукла дозволе за извоз и збрињавање
ОКО 50 хиљада тона контаминираног земљишта на простору некадашњег бродоградилшта остаје у Бијелој јер компанија Валго није обезбедила дозволу за извоз и коначно збрињавање.

Фото: В.В.
Шпанске власти повукле су дозволе а уз то су затражиле да се раније увезене количине врате у Црну Гору. Објашњено је да они сматрају да је реч о илегалном транспорту, саопштено је из Агенције за заштиту животне средине. Почетком ове године Агенција је посредством Владе Црне Горе потписала Амандман којим је омогућена гаранција и задржавање финансијских средстава која ће бити активирана у случају да компанија Валго СА, Француска не испуни обавезе из Уговора.
-Тада је, компанија Валго доставила Влади Црне Горе и Агенцији за заштиту животне средине динамички план радова, и као резултат, у веома кратком року, тј. већ у наредна два месеца имали смо три извезена брода, два брода натоварена гритом и један контаминираним земљиштем. Тиме је, коначно, након готово 40 година, извезена комплетна количина грита из бродоградилишта Бијела. У међувремену, шпанске власти су информисале, да је дозвола у вези контаминираног земљишта повучена, из разлога неовлашћене количине и превозника. Затражили су и повраћај контаминиране земље у Црну Гору јер сматрају да се ради о илегалном транспорту, саопштили су из Агенције.
како наводе, Током већ реализованих активности Агенција за заштиту животне срединеиспоштовала је сву законску процедуру, као и Базелску конвенцију, а дозвола је повучена, због извозника на кога гласи дозвола.
- И поред тог Агенција је ступила у комуникацију са шпанским властима, што је допринело коначном збрињавању комплетне увезене количине грита и 7,5 хиљада тона контаминираног земљишта на депонији у Севиљи.
На простору некадашњег Бродоградилишта у Бијелој остало је око 50 хиљада тона контаминираног земљишта, за које, извозник, француска компанија Валго није обезбедила дозволу за извоз и коначно збрињавање.
Епилог је да радови на ремедијацији локације Бродоградилишта неће бити завршени док траје пројекат "Управљање индустријским отпадом и чишћење" који је дефинисан анексом Уговора. То је потврђено и током мисије Светске банке одржане од 11. до 14. априла.
Из Агенције за заштиту животне средине саопштили су да у сталној комуникацији са свим партнерима у овом пројекту те да постоји више одрживих предлога за превазилажење проблема. Организован је и састанак са инвеститором „Адриатик 42", и договорен заједнички план чија реализација неће угрозити нити успорити почетак инвестиције и планираних активности у бродоградилишту Бијела.
Препоручујемо

ПОЛИЦАЈАЦ ДОЦРТАО ЗНАК: Тужилачки савет Црне Горе разматрао рад колегинице из Никшића
20. 05. 2022. у 08:12

ПРВИ САЈАМ СЕЗОНСКОГ ЗАПОШЉАВАЊА: Плате и преко 800 евра, али радника фали (ФОТО)
19. 05. 2022. у 19:15

ПОМЕРЕН ЗА КРАЈ АВУСТА: Изабрани селектори 35. Херцегновског филмског фестивала
19. 05. 2022. у 18:18

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)