КАТНИЋ ЗАТВОРИО АФЕРУ АКВА-ПАРКА ИЗНАД БУДВЕ: За вишемилионску малверзацију нико неће одговарати
ЗА ВИШЕМИЛИОНСКУ малверзацију, градњу великог воденог града – аква-парка на брду Топлиш изнад Будве, нико неће одговарати, јер је још у јулу прошле године случај архивирао тадашњи главни специјални тужилац Миливоје Катнић. Општина Будва, односно Секретаријата за заштиту имовине, тек сада је сазнао да је Катнић архивирао случај тежак 11,5 милиона евра, потврђено је „Вијестима”.
Секретар Ђорђе Зеновић још средином октобра упутио је писмо главном специјалном тужиоцу Владимиру Нововићу, затраживши да им достави информације у вези са тим шта је тужилаштво урадило са три корупционашке афере будванске криминалне групе Светозара Маровића – „Водени град”, „Петровачко шеталиште” и „Руско село”, које су оштетиле градску касу за више милиона евра.
Пре неколико дана добили су изненађујући одговор јер нико у Општини није знао да је још прошле године Катнић затворио аферу аква-парк, пошто их нико званично није обавестио о томе.
„Обавештавам вас да је Специјално државно тужилаштво у поступку провере законитости давања у вишегодишњи закуп катастарске парцеле власништво Општине Будва (аква-парк) и радњи предузетих у вези са истим, 21. јула 2021. Службеном забиљешком, коју потписује тадашњи главни специјални тужилац Миливоје Катнић, одлучило да у конкретном случају нема основа за кривично гоњење било којег лица за било које кривично дело за које се гоњење предузима по службеној дужности и предмет архивирало”, навела је државна тужитељка упућена у рад у СДТ-а Тања Чолан Деретић у допису достављеном Зеновићу, у који су „Вијести” имале увид.
„Вијести” су раније објавиле да је пројектом „Водени град” на брду Топлиш причињена директна штета општинском буџету од 11,5 милиона евра, што су показали налази истраге у које је редакција имала увид.
У овом послу, који је пре тачно деценију и по најављен као један од највећих у Будви и у Црној Гори, били су укључени скоро сви општински функционери којима се судило, или су били под истрагом у оквиру неколико корупционашких афера.
Прича о воденом граду почела је крајем 2005. године, када је Скупштина општине (СО) Будва дала сагласност да се парцела од девет хектара на брду Топлиш, где је била дивља депонија, изда у дводеценијски закуп. Општина је, на основу те одлуке, расписала међународни тендер и формирала комисије за вредновање понуде и доделу земљишта у закуп.
Прворангирани понуђач, по оцени комисија, била је кипарска фирма „Нумерицо Традинг Лимитед ЛЛЦ” која је понудила 4,5 милиона евра.
Крајем новембра 2005. године, адвокатица Ана Коларевић, као правни заступник те кипарске компаније, а на основу пуномоћја, потписује и саставља статут и регистрацију кћерке фирме у Црној Гори „Аква-парк”.
Милош Маровић један од оснивача фирме
Оснивачи кипарске компаније су Милош Маровић, син тадашњег директора Политичког савета ДПС-а Светозара Маровића, са 450 акција, директор „Авале”, покојни Драган Бећировић са 200 акција, Драгољуб Двојаковић са 200 акција и ватерполиста Петар Трбојевић са 100 акција.
Уговор о вишегодишњем закупу земљишног комплекса крајем марта 2006. године закључили су, у име Будве, тадашњи градоначелник, покојни Рајко Куљача, са фирмама „Нумерицо трејд лимитед” и „Аква-парк”.
Одмах након потписивања, уследио је и спорни анекс уговора, којим је Општина пристала, што је после потврдила и СО Будва, да буде гарант кипарској компанији за кредит од 1,59 милиона евра за куповину и набавку опреме.
Према налазима из истраге, у које су „Вијести” имале увид, анализом је утврђено да је злоупотребама општинског руководства направљена материјална штета Будви од 11,5 милиона евра.
Куљача није питао Скупштину да преузме Аква-парк
Наиме, није направљен водени град на брду Топлиш, а Општина је касније, преузимајући фирму „Аква-парк”, преузела и обавезу да поред кредита од 1,59 милиона евра, плати и обавезе од 8,6 милиона које је у међувремену направила та фирма, изводећи земљане радове и припремајући терен на поменутој локацији.
Како кипарска компанија није испунила уговорене обавезе, крајем јануара 2009. године Општина преузима фирму „Аква- парк”, а са њом и милионске обавезе. За ту одлуку тадашњи председник Општине Рајко Куљача није питао СО Будва.
Према документима из истраге, анализом пословне документације фирме „Аква-парк”, Општина Будва је, између осталог, преузела да врати и обавезе од нешто више од 800.000 евра које нису биле директно у вези са изградњом воденог града. Реч је о 330 хиљада евра за организацију концерта Мадоне и плаћање непостојећег бизнис-плана фирми „ТОб ЦО” као спонзорство за културну манифестацију „Будванско љето” од готово 300 хиљада евра.
Инспектори упали у Општину
Крајем јануара 2012. године, инспектори одељења специјалног тужиоца за организовани криминал ушли су у Општину Будва са налогом тужитељке Ђурђине Нине Ивановић и узели комплетну документацију у вези са уговором локалне управе о изградњи воденог града на брду Топлиш. Инспектори су тада око 11 часова ушли у зграду и до касно увече „прочешљали” општинску архиву, те наводно сваки од докумената који се односио на аква-парк однели за Подгорицу.
Из Општине су тада однети и компјутери. Међутим, никада није подигнута оптужница. Када је у августу 2015. године похапшено на десетине општинских функционера, у неколико корупционашких афера, спекулисало се да ће на ред доћи и укључени у аферу аква-парк, али се то није догодило.
Из Тужилаштва је у више наврата саопштавано да је предмет у фази извиђаја, те да се раде вештачења.
Аква-парк завршили Руси
Општина Будва годинама је имала баласт у виду неизграђеног аква-парка, за шта су плаћени милиони.
Локална ДПС управа крајем децембра 2014. године успела је да анимира компанију “Аqуатерра солутион”, која доставља најповољнију понуду на тендеру.
Фирма иза које је стајао руски капитал добија на тродеценијски закуп 41.889 квадрата општинске земље на Топлишу и пристаје да за два милиона евра откупи и опрему шпанског произвођача “Ацтион wатерсцапес С.Л.”, коју је раније набавила кипарска компанија, а која је годинама била лагерована у барској луци.
”Аqуатерра солутион” успева да испоштује све уговорене обавезе и за две године изгради велики водени град, чије је свечано отварање било у јуну 2016. године, када је врпцу пресекао тадашњи градоначелник Будве Срђа Поповић (ДПС).
На више од четири хектара изграђене су 53 водене атракције, а протеклих година у аква-парку је радило 140 радника током сезоне, уз свакодневну посету од више хиљада људи.
Општина никада није пристала да иностраном партнеру умањи цену воде, па су трошкови бивали све већи. Фирма је добро водила аква-парк до 2019. године, када почињу пословни проблеми, од када не плаћа годишњу закупнину од 255 хиљада евра, због чега је Општина Будва поднела тужбу.
Препоручујемо
"СТРАШНЕ МЕТОДЕ" МИЛИВОЈА КАТНИЋА: Да није признао, Маровић никада не би био осуђен
30. 08. 2022. у 08:35
МАСК ШОКИРАО О ЗЕЛЕНСКОМ: Он је шампион свих времена, извео једну од највећих пљачки САД-а
ИЛОН Маск, амерички милијардер и будући шеф комисије за смањење савезне владе у администрацији новоизабраног председника САД Доналда Трампа, назвао је Владимира Зеленског шампионом свих времена за „једну од највећих пљачки“ Сједињених Америчких Држава.
30. 12. 2024. у 15:29
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
НАКОН ПРИЈАВЕ ЗА НАСИЉЕ: Огласила се бивша жена Милана Калинића
МИЛАН и девојка А.В. су наводно у емотивном односу...
30. 12. 2024. у 16:30
Коментари (1)