УГРОЗИЋЕ И ПРИРОДУ И ЗДРАВЉЕ ЉУДИ: НВО поручују - Лежиштег угља ”Матаруге” искључити из нацрта Плана давања концесија (ФОТО)
НЕВЛАДИНЕ организације упутиле су данас Министарству капиталних инвестиција коментаре на нацрт Плана давања концесија за детаљна геолошка истраживања и експлоатацију минералних сировина за 2023. годину, а за који је у току јавна расправа.
- Укључењем пљеваљског лежишта мрколигнитог угља “Матаруге” у План давања концесија и отварањем новог површинског копа угља у будућности, наставља се политика девастације природних вредности општине Пљевља. Тако се још једном показује небрига државе према најсевернијој црногорској општини - истичу из групе НВО коју чине Банквоч Нетворк, Да заживи село, Легалис и Еко-тим.
Према њиховим речима локација мрколигнитног угља “Матаруге” у супроттности је са више стратешких и планских докумената, пре свега са нацртом Просторног плана Црне Горе до 2040. године, као и Локалним планом заштите животне средине општине Пљевља.
- Матаруге се налазе у сливном подручју горњег тока реке Ћехотине а оба, предње наведена планска докумета, својим циљевима дефинишу заштиту овог дела реке. Такође, потенцијално доношење одлуке о издавању концесионих права на експлоатацију угља на локалитету Матаруге у супротности је стратешким циљевима Црне Горе у контексту европских интеграција што између осталог имплицира и поштовање климатско-енергетских политика Европске заједнице - објашњавају из НВО.
Они сматрају да у годинама испред нас свака инвестиција и напор требају бити посвећени енергетској транзицији а не увећању експлоатације угља.
-Оно што је посебно важно истаћи је да се вода из Отиловићког језера користи за водоснабдевање становника Пљеваља, док би отварање копа у Матаругама директно негативно утицало на квалитет воде у овом језеру, а тиме и на већ угрожено здравље Пљевљака, а преко отпадних вода из рудника које не би могле да се изведу нигде друго осим у реку Ћехотину и Отиловићко језеро. Матарушко поље је карстно подручје, те постоји веза између подземних вода овог подручја са реком Ћехотином, истакли су из ове групе НВО.
Додају да је ПУП-ом Пљевља до 2020. дефинисано да је локација Матаруге, условна локација, јер тешко може бити прихватљива у зони санитарне заштите водозахвата и да треба имати у виду да поред постојећих еколошких проблема кроз ново планирање не би требало повећавати еколошке проблеме и загадити још и преостали ресурс воде.
-Подсећамо на то да анализа оправданости остваривања јавног интереса, као обавезни дио концесионог акта никада није објављена за концесиони акт о енергетској минералној сировини мрколигнитни угаљ локалитета “Матаруге”, који је прошле године био на јавној распави. Ова анализа је од посебне важности за укупну црногорску јавност како би се уопште могло дискутовати и расправљати о додели концесије. Понављамо да јавни интерес, који је основ за доделу концесија и обављање концесионе делатности није доказан или анализа која то потврђује није дата на увид јавности - казали су из поменутих НВО.
Напомињу да Министарство капиталних инвестиција није никада објавило извештај са јавне распаве о концесионом акту за локалитет “Матаруге”, нити дало образложење на пристигле коментаре заинтересоване јавности. Они сматрају да је на овај начин, Министарство погазило један од најважнијих механизама за обезбеђивање транспарентности рада органа државне управе, те пољуљало поверење грађана у рад и циљеве оваквих развојних политика.
- Позивамо надлежно Министарство и Владу да размотре овај случај и још једном размисле о томе требају ли Црној Гори пројекти који уништавају њено природно богатство, а на којем се може градити одржива будућност земље. Време је да се предузму одлучујући кораци и да се крене у постепено напуштање угља те да се активности усмере према еколошки прихватљивијим пројектима и у корист целокупног друштва - закључује се саопштењу.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
МНОГИ ЋЕ СЕ ИЗНЕНАДИТИ: Знате ли колико је висока Лепа Лукић?
ДА ли сте знали овај податак?
29. 12. 2024. у 10:36
Коментари (0)