ДУГОВИ НАГРИЗАЈУ ПРИВРЕДУ У ЦРНОЈ ГОРИ: Неизмирене обавезе блокираних предузећа износе око милијарду евра
ДУГ предузећа која су у блокади крајем децембра достигао је нови рекорд, те држава и друга правна лица од њих потражују готово милијарду евра, показују подаци Централне банке. Да ови подаци захтевају хитну реакцију државе, поручују послодавци, који страхују да би неликвидност у наредном периоду могла да угрози и здрави део привреде.

Фото Архива
Према подацима ЦБЦГ, на крају децембра прошле године блокаду рачуна имало је 19.550 фирми, а укупни дугови које повериоци покушавају принудно да наплате износе 998 милиона евра, што је рекорд када је реч о дуговању привредника према држави и другим предузећима. У поређењу са 2019. годином, када је у блокади било преко 1.000 дужника мање, односно 18.256, дуг је увећан за чак 55 одсто, односно 357 милиона евра.
У Унији послодаваца очекују да држава хитно реагује и донесе мере којима ће се засутавити даљи раст неликвидности и спречити да криза захвати и здрав део привреде.
Како наводе, блокада рачуна производи озбиљан негативан ефекат и по остале повериоце блокираних предузећа, у смислу упитног испуњења обавеза које таква предузећа имају и према њима. Они су казали да треба направити разлику између предузећа који су у проблемима због континуиране лоше пословне политике и оних који су дошли у блокаду због утицаја спољашњих фактора, као што су криза, недостатак сировина, немогућност пласирања робе и услуга...
ЕФИКАСНИЈА АДМИНИСТРАЦИЈА
ГОДИНАМА указујемо да је привреди неопходна ефикаснија управа, смањена, рационална и одговорнија јавна потрошња, што значи администрација која је сервис и подршка пословању привредних субјеката, а не њен терет. Свакако, оно што не би имало оправдање је да се недостатак буџетских средстава решава евентуалним увођењем нових или повећањем постојећих оптерећења - казали су у УПЦГ.
- Ову другу групу предузећа не треба унапред осуђивати, већ за њих креирати механизме који би повећали вероватноћу да та предузећа преживе, тј. изађу са листе блокираних, наставе пословање и прикључе се здравом делу привреде - наводе у УПЦГ.
Како истичу, неопходно је успостављање истоветног третмана свих пореских обвезника, увођење у легалне токове свих оних који послују у "сивој" зони и растерећење привреде од непотребних процедура.
Да је алармантан податак да је неликвидност дошла до тренутног нивоа, сматра и посланик СД Борис Мугоша, који напомиње да од привреде доминатно зависи "пуњење" буџета, а самим тим и финасирање плата, пензија, социјалних давања.
- Годинама указујемо на проблем, али и предлажемо мере за побољшање ликвидности привреде. Неке од њих, као што је паћање ПДВ-а по наплаћеној, а не издатој фактури неколико пута су одбијене у Скупштини - напомиње Мугоша.
БИНУС ВИДЕО - АНКЕТА: Шта мислите о иницијативи Данице Грујичић да се забрани пушење у затвореном простору

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)