„СУШЋЕПАН, ЦРКВА, ОБИЧАЈИ, ВЕРОНАУКА“: Књига чувар и промотер традиције и етнографије српског народа
Књига троје аутора, Горана Комара, Небојше Раша и Теодоре Пантелић, „Сушћепан, црква, обичаји, веронаука“ сабрала је најважније народне обичаје овог краја за славу, Божић, свадбу и Васкрс, речено је на промоцији. Такође, сачувала је богату традицију херцегновског залеђа, значајан је прилог историји Српске православне цркве и етнографији српског народа.
Небојша Рашо подсетио је да многа предања указују да је село Сушћепан везано за Херцега Стефана Косачу, да је он овде подигао цркву, да се његов гроб налази у селу на шта указује и топоним Шћепан гора. Сушћепан је и место задужбинара. Лесо Антуновић тако је половину куће у Херцег Новом оставио да би обезбедио школовање сиромашне деце из Сушћепана. Осим тога, према Рашовим речима цркву Светог Стефана краси икона дар Леса Антуновића, а рад је познатог мајстора Станка Лепетића.
-Лесова удовица Анђа када је пукло звоно на цркви, дала је средства да се направи ново, испричао је Рашо и подсетио да је Сушћепан прво село које је својим средствима обновило цркву, оштећену у земљотресу 1979. године. Мештани су то урадили у време „када је црква била на маргини друштвеног живота“ нагласио је Рашо.
Црквица Светог Архиђакона Стефана у Сушћепану опстајала је и у великим и бурним историјским и политичким догађајима који су се одигравали на овим просторима, наставио је Горан Комар, уз оцену да је пуну еманципацију ово место добило у време оснивања Топаљске комунитади 1718. године.
-Бројни његови житељи су учествовали у управним телима Топаљске комунитади док је год она трајала, објаснио је Комар и истакао сушћепанског главара Пера Лучића.
Колико мештани држе до традиције и вере можда најбоље илуструје казивање вероучитељице Марије Пантелић,која је истакла да је први час веронауке овде одржан пре 16 година.
-Тада је присуствовало само неколико ђака, а данас их је толико да им је учионица мала да би сви стали.Та Школа веронауке генерацијама обликује децу и младе, међу којима постоји велики број талентоване деце… а наш циљ није да их учимо само о нашој цркви и религији, већ и како да буду добри људи, да код њих развијемо емпатију,доброту и великодушност, казала је Пантелић.
И идеја за објављивање књиге потекла је од мештана, подсетио је председник црквеног одбора Предраг Сладовић и исказао захвалност Воју Пантовићу, Радивоју Стјепчићу, покојнима Светозару Сладовићу и Душану Грбићу, који су у овим тешким тренуцима успели да одрже и сачувају наше обичаје.
Промоцију су организовали Српски соко Херцег Нови, Друштво за архиве и повесницу херцегновску и Српско православни одбор Сушћепана, а да књига буде објављена помогли су Општина Херцег Нови, Херцег фест и бројни донатори.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
БИЉАНА О РАЗВОДУ: Боље болан крај, него бол без краја
БИЉАНА је недавно прокоментарисала епидемију развода на домаћој естради.
27. 12. 2024. у 22:26
Коментари (0)