ХРВАТСКА ПРИТИСКА, ДОК О "ЛОРИ" ЋУТИ: Званични Загреб очекује од Црне Горе да се процесуирају ратни злочини над Хрватима
ЗВАНИЧНИ Загреб очекује од Црне Горе да се процесуирају ратни злочини над Хрватима у тој земљи и реше питања одштете логорашима, као и сва друга отворена питања.
Ово је рекао премијер Хрватске Андреј Пленковић након састанка са црногорским председником Јаковом Милатовићем пре два дана у Подгорици. Било је приче и о наводно још 14 несталих Хрвата и потреби процесуирања ратних злочина, као и о граничном питању око полуострва Превлака и школском броду "Јадран".
- Очекујемо од тужилаштва у Црној Гори да покрену процесе који се нису покренули - казао је Пленковић и поручио да је новоизабрани председник Црне Горе Јаков Милатовић "разумео озбиљност те теме" за Хрватску и њене бранитеље, породице несталих и логораше и да је обећао да ће предузети "додатне напоре" за решавање тих питања.
С друге стране, није било речи о држављанима Црне Горе који су били заточеници злогласног логора "Лора" код Сплита у којем је од злостављања и пребијања страдао велики број Црногораца, као и у другим деловима Хрватске. Породице оних који нису преживели тридесет година траже правду.
- Након независности Црне Горе, наш тадашњи државни тужилац Весна Меденица склопила је са хрватским државним тужиоцем Младеном Бајићем срамни споразум према коме се терете само црногорски држављани осумњичени за ратне злочине над хрватским држављанима, али не и обратно - каже за "Новости" председник Удружења бораца ратова од 1990. Црне Горе Радан Николић, подсетивши да се још истрајава на фалсификовању новије историје по којој су за све криве Србија и Црна Гора. - О многим жртвама из "Лоре", али и осталих логора и цивилног становништва у Хрватској се све зна, али се ћути.
Амандман у Европском парламенту
УДРУЖЕЊЕ бораца ратова од 1990. оценило је неутемељеним и злонамерним атаком на Црну Гору амандман хрватских посланика на нацрт резолуције о Црној Гори у Европском парламенту, пре неколико година. Он се односио на имплементацију судских пресуда у виду правичне накнаде жртвама ратних злочина почињених деведесетих на територији Црне Горе. Нажалост, црногорска држава и њена дипломатија у то време биле су неме.
Пленковић је очигледно "сметнуо с ума" да је 2017. године Влада Мила Ђукановића исплатила око 1,4 милиона евра одштете по тужбама више од двеста Хрвата који су били заточени у логору Морињ у Боки Которској током 1991/92. године. У том логору, као што је познато, нико од логораша није убијен.
- У Морињу никада није постојао "црногорски логор", већ је на тој локацији постојао војни затвор бивше СФРЈ у који су почетком деведесетих илегално привођена, саслушавана и задржавана лица хрватске националности због учешћа у оружаној побуни - каће Николић. - Огромна већина њих били су ратни заробљеници који су напали јединице ЈНА и убијали црногорске резервисте на дубровачко-херцеговачком ратишту, због чега им је по кривичном закону бивше СФТЈ следовала дугогодишња робија.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (1)