"СЛАМАРИЦА" ПУНА У ЏЕПУ НИ ЦВОЊАК Грађани у ЦГ на банковним рачунима имају невероватних 2,65 милијарде евра

Ива Стојадиновић

31. 10. 2023. у 08:42

ГРАЂАНИ Црне Горе на банковним рачунима имају 2,65 милијарде евра, кажу подаци Централне банке. Четвртина тог износа односи се на странце, па рачуница показује да је скоро две милијарде уштедело домаће становништво. Односно, да је просечна штедња по глави становника око 3.000 евра. Ипак, тај просек, далеко је од реалности. Како каже Радован Тошковић испред НВО "Борба против сиромаштва", просечан грађанин једва преживљава, те тешко да са стране може оставити и пет евра.

СЛАМАРИЦА ПУНА У ЏЕПУ НИ ЦВОЊАК Грађани у ЦГ на банковним рачунима имају невероватних  2,65 милијарде евра

Фото Shutterstock

Упркос константним поскупљењима, штедња на банковиним рачунама у последњих 12 месеци увећала се за 330 милиона евра. Према најновијим подацима Централне банке, депозит грађана у банкама тренутно износи 2,65 милијарде евра, 15 одсто више него лани. Исти подаци показују да је четвртина укупних депозита у власништву странаца, па се на домаће становништво односи 1.98 милијарда евра.

- У односу на исти упоредни период 2022. када су износили 2,32 милијарде евра, у овој години депозити грађана остварују раст од 331,4 милиона евра или 14,27 одсто. Краткорочни депозити, чине 90,11 одсто, док дугорочни депозити чине остатак укупних депозита у систему - казали су из ЦБЦГ.

Ипак, милијарде у банкама не значе и да грађани Црне Горе могу да штеде. Према оцени Тошковића, просечан грађанин тешко да може да подмири све трошкове од примања до примања, а камоли да остави нешто са стране.

Од штедње нема зараде

ДА од штедње нема зараде показује и податак да је камата када се новац повери банци на чување свега 0,24 одсто. И док су камате на кредите расле, на штедњу су се смањивале. Скупе кредите и јефтину штедњу, у Централној банци правдају геополитичком неизвесношћу.

- Геополитичка ситуација утиче на грађане да штеде за непредвиђене околности, а не за инвестиције. И заправо је то један од разлога зашто банке имају историјски максимум депозита од стране становништва и привреде, с једне стране, а с друге стране немају тај притисак да каматне стопе мењају односно повећавају - наводе из ЦБЦГ.

- У Црној Гори је само пензионера више од 100.000 и они са мизерним пензијама не могу себи да приуште ни све што им је потребно за достојанствен живота, а не да пуне сламарице. Такође, велики број запослених код приватника има минималну зараду или тек нешто више од тога, а трошкови живота све су већи, тако да се просечан грађанин бори за опстанак - наводи Тошковић.

Како каже, верује да је већина капитала који се чува у банкама власништво странаца, оних који у последње време добили црногорско држављанство, те мале групе привилегованих.

- Скоро три милијарде евра штедње је огромно, ако узмемо у обзир колико је становника. Велики број странаца са капиталом је дошао у Црну Гору, али и онај износ који се не односи на стране држављане, не припада грађанима, већ малој групи људи. То су вероватно они који су били на позицијама да "уштеде" и "сакрију" новац. Због тога је хитно потребан Закон о пореклу имовине, али и ново руководство Централне банке, како би се трансакције од понеколико хиљада евра проверавале. Када би се порекло новца проверавало и штедња у банкама би била мања - тврди Тошковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.

17. 04. 2025. у 11:29

Коментари (0)

ЧУВАЈМО ПРИРОДУ: Наслеђе за будуће генерације