НАЈТЕЖЕ ЈЕ БИЛО КРЕНУТИ: Филиповићи, пореклом из Србије, бродом препловили од САД до Кумбора (ФОТО)

Витка Вујновић

11. 11. 2023. у 18:46

ПЕЂА и Ела Филиповић једном су спаковали кофере и за својим сном кренули у Америку.

НАЈТЕЖЕ ЈЕ БИЛО КРЕНУТИ: Филиповићи, пореклом из Србије, бродом препловили од САД до Кумбора (ФОТО)

Фото: РТХН

После 12 година успешног рада на Флориди, стеченог пословног и друштвеног угледа, опет су цео живот „посложили“ у брод - „Ен Вера“ који су сами градили и „у вери“ запловили су ка Боки. Ту ће и остати, али не одричући се нових пловидби.

Од Америке до Боке Филиповићи, а обоје су из Србије, пловили су три и по месеца. Савладали су Атлантик и шест мора, олује, ураган, судар са китом, отказивање инструмената у Бермудском троуглу, уплитање пропелера у мрежу на сред океана… О свему, задовољни, усидрени у мирној заливској води испод Кумбора, причају живо, пуни емоција и осмехнути.

Фото: РТХН

 

- У Америку сам кренуо за бољим животом, палмама, океаном, морем. Хтео сам тамо где је стално лето, нисам кренуо за парама - објашњава Пеђа.

Покренуо је успешан бизнис са јахтама, сам саградио кућу, а Ела је у свему била безрезервна подршка. Подржавала је и његову жељу о пловидби преко Атлантика, али планирану за десетак година, пред пензију. Међутим, обоје су се суочили са озбиљном болешћу и то је све променило.

- Ниједан милионер пред смрт није зажалио што није зарадио још један милион, зажалио је што нешто није урадио, јер са собом односимо само сећања. Тако је уследила наша одлука о продаји куће и поласку на пловидбу и то бродом који је био хаварисан па извучен са дна океана, а онда је током две године Пеђиног свакодневног дванаесточасовног рада, био спреман за нову пловидбу.

- Најтеже је било кренути, оставити кућу, пријатеље, посао... Али, ја сам пристала на то и по цену да нам се нешто деси. Кад смо већ запловили,  нисам хтела да напустим брод, мада смо испловили када је почела сезона олуја и урагана, а током три и по месеца преживели смо и једно и друго -наставља причу Ела.

Фото: РТХН

 

АТЛАНТИКОМ ЛАКШЕ НЕГО МЕДИТЕРАНОМ

- Таласи су на океану велики, али постоји неки временски размак међу њима па брод другачије плови, лакше легне на врх таласа. Медитераном смо пловили уз обалу. Много је стења, спорије се плови - додаје Пеђа, али уз осмех. - Дешавало се да нас током дана и ноћи сачекају три олује, умори то човека, наљути…На Светог Илију прешли смо Атлантик а са њим и са свим боговима сам се тада свађао, али сваки пут би се после Перуну – Светом Илији силно извињавао јер имамо посебан однос, он чува мене, ја чувам њега!

Ела сликовито сведочи о тим „свађама“.

- Облаци, они који носе грмљавину и кишу једном су нас потпуно затворили. Нисмо могли да изађемо. Пеђа је са палубе викао: зашто мени, докле, а ја сам се као и увек молила и смиривала га. А онда као да је неко ножем направио пролаз ми смо  безбедно изашли из облака и наставили пловидбу.

Фото: РТХН

 

- Такве олује могу да униште све уређаје на броду па бисмо их тада као и телефоне увијали у алуминијску фолију и скривали у шпорет,наставио је Пеђа. Љутњу и снагу када се нађе у проблему објаснио је као прилику да се докаже, да потврди да се не предаје, да не одустаје од својих замисли и снова.

Тако је било и када је на сред Атлантика заронио испод брода да би ослободио пропелер у који се запетљала мрежа, и када су у Бермудском троуглу отказали сви уређаји а на кратко се зачуо неки шапат и смех… Елу је Пеђа стално саветовао да ако се њему нешто деси не сме за њим у море, да га не спашава већ да продужи даље, да не напушта брод. А Ела признаје да јој је уз све страхове највећи био да не остане сама на броду. Мада ту је био и трећи путник, њихов пас Боби.

Фото: РТХН

 

Ови храбри морепловци мислили су на све,имали су вотермејкер који слану воду претвара у слатку и довољно хране коју је Ела брижљиво конзервирала да дуго траје, тако да су на мору повремено мирисали и уштипци и палачинке.  

ДОБРЕ ВЕСТИ У БОКИ

У снажној вери у себе, у живот, на броду „Ен вера“ који је пре пловидбе освештан у православној цркви, мирно су упловили у Боку, а дан пре тога Пеђина ћерка која живи у Херцег Новом родила је сина Петра.

- Људске жеље и снови које човек оствари стварају свет, ја желим да поделим своје знање са младима, желим да се они отисну на овакве пловидбе, да превазиђу страхове - поручио је Пеђа.

Фото: РТХН

Нема сумње,  Ела и он , наставиће тако, чека их Београд, оснивање фирме у Боки, пловидбе до Грчке, Турске, Венеције, неко сеоско имање које би оживели…

Здравље, успех, мирне и срећне нове пловидбе Ели и Пеђи чији животни пут и подршка коју једни другима пружају свима може бити добар наук.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

СНАЖАН ЗЕМЉОТРЕС ПОГОДИО ГРЧКУ: Епицентар на омиљеном летовалишту