"ЈАДРАН" ЈЕ ЦРНОГОРСКИ: Министар војни Црне Горе послао Хрватима јасну поруку о власништву над школским бродом
ЈОШ једном се "насукао" школски брод "Јадран" између Црне Горе и Хрватске. Министар одбране Драган Краповић није се током викенда састао са хрватским колегом Иваном Анушићем у Тивту, како је било планирано. Анушић је саопштио да је састанак са Краповићем отказао због његових изјава о плочи у Морињу и броду "Јадран". Анушић је рекао да су управо то требало да буду теме њиховог првог састанка.
- Поштовање према ставу колеге Анушића је одраз наше посвећености дијалогу и разумевању међу свим државама у региону. Међутим, став Црне Горе је да је "Јадран" потпуно легално и легитимно власништво Црне Горе и он се неће променити - изјавио је Краповић.
Он је истакао да је његова одговорност, као министра одбране, да чува тај симбол поноса и историјског наслеђа државе, који надилази границе материјалног власништва.
- Дијалог и размена мишљења са нашим суседима су од есенцијалног значаја, те у том духу приступамо свим међународним питањима, укључујући и питање школског брода "Јадран" - навео је Краповић. - Између дијалога и преговора је велика разлика, а ја нисам неко коме та разлика може промаћи. Напротив, као министар одбране, прихватио сам разговор на те теме, али не и преговоре, јер прихватање преговора значи прихватање могућности да "Јадран" не буде црногорски, а ја то отворено кажем нећу прихватити. То је ствар принципа и националног поноса - рекао је Краповић.
Карактеристике
ЦРНА Гора је 2017. обновила "Јадран". Брод је привезен уз риву у Тивту у Боки которској и сада га црногорска морнарица користи за обуку својих морнара и Поморски факултет у Котору за обуку својих студената. На њему црногорске власти приређују пријеме за високе госте. Једрењак има три јарбола, дуг је 58,2 метра, широк готово девет метара, с највишим јарболом високим 33 метра.
Сходно потписаним споразумима након дисолуције Југославије, Хрватска нема право да тражи школски брод "Јадран", јасан је Краповић. Он додаје да у тренутку проглашења независности Хрватске брод није био у њеним територијалним водама и није припадао хрватској држави.
- "Јадран" је потпуно легално и легитимно у власништву Црне Горе и тако треба да остане. Уколико има нешто спорно нашим суседима из Хрватске, спремни смо да одговоримо на њихове аргументе - поручио је Краповић.
Брод је поринут 1931. године, а у "службу" је званично ступио 19. августа 1933. године када је уписан у Флотну листу тадашње Краљевске морнарице Југославије. Изграђен је у Хамбургу у Немачкој. До 1991. био је школски брод Југословенске ратне морнарице који је те године упућен у Црну Гору на ремонт и од тада траје спор око његовог власништва.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (4)