ОТВАРАЊЕ ИНСТИТУТА ИГАЛО ПЛАНИРАНО У ФЕБРУАРУ: За месец одгођена децембарска блокада рачуна
Због дуга према Југобанци Београд АД у стечају, односно према Агенцији за осигурање депозита, почетком децембра рачун Института Игало био је блокиран, али је блокада одгођена на месец. Могућност нове блокаде остаје, није сасвим отклоњена ни раније потписаним протоколом о сарадњи министарстава финансија Црне Горе и Србије. Законитост таквог поступка треба да испита Агенција за заштиту конкуренције.
Након уобичајене зимске паузе Институт Игало би за осигуранике из Црне Горе требало да буде отворен 5. фебруара. Премда без децембарске плате, запослени чине све да планирано испуне. Извршни директор Института Зоран Ковачевић објашњава да постоји правни основ да затраже одлагање блокаде, али на на један месец.
-Позивамо се на социјалну и здравствену угроженост, која де факто постоји. Здравствена због рехабилитације црногорских пацијената, социјална због 550 запослених. По том снову, мислим да имамо право на још једно или два одлагања, што ћемо свакако урадити, али то није решење, већ само одлагање проблема – објаснио је Ковачевић.
Он очекује да ће се кроз разговор са представницима Владе, који би требало ускоро да се одржи, донети одлуке које ће отклонити део опасности због блокаде везане за дуг према Југобанци. Ковачевић је рекао да се Министарство финансија у новом мандату обратило Агенцији за мишљење да ли је овакав потез у складу са Законом о државној помоћи и Законом о заштитити конкуренције.
– Директор Агенције за заштиту конкуренције има упитник који поставља Министарству финансија у смислу припреме одговора, односно давања мишљена на тај упит који су добили у складу са законом. Нама је Министарство финансија уочи празника проследило тај упитник, да попунимо наш део, на чему тренутно радимо, али дуг Југобанке, де факто, није решен – истакао је Ковачевић..
Према његовим речима мешовито власништво Института кочи решавање овог питања, али, уколико би држава постала двотрећински власник, могла би по основу решавања дуга према Југобанци да се додатно докапитализује.
– По том моделу држава више не би помагала, него би кроз решавање дуга према Југобанци повећала свој удео у капиталу. Другим речима, купила би акције и повећала своје учешће и вредност имовине коју има у Институту – каже Ковачевић.
Откупом акција држава увећава вредност свог капитала значајно више од износа којим би платила акције, а тиме и као већински власник, била би у прилици да сама доноси одлуке и располаже имовином.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километра у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)