МИЛОВ БОШЊАК СТИСНУО ДУГМЕ: Тензије у Црној Гори после подршке скаредној резолуцији - Декларација додатно ујединила српски народ

В. Кадић

25. 05. 2024. у 10:20

ГЛАСАЊЕМ за скаредну Резолуцију о геноциду у Сребреници Влада Црне Горе опет је забила нож у леђа братској Србији, али је успела и да изазове политичке тензије у сопственој држави. Осим тога, подржала је колективно жигосање и скоро 40 одсто сопствених грађана који се изјашњавају као Срби.

МИЛОВ БОШЊАК СТИСНУО ДУГМЕ: Тензије у Црној Гори после подршке скаредној резолуцији - Декларација додатно ујединила српски народ

принтскрин

Да игроказ кабинета Милојка Спајића буде потпун - контроверзни документ у Генералној скупштини УН бранио је Дамир Шабановић. То је човек који је у време режима Мила Ђукановића био први секретар црногорске амбасаде у Пекингу, а према доступним подацима, био је и координатор Бошњачке странке приликом кампање за улазак Црне Горе у НАТО.

Ветар у леђа Шабановићу да гласа за Резолуцију, поред лидера Покрета "Европа сад" и премијера дао је и његов партијски саборац, филозоф по звању, министар спољних послова Филип Ивановић. Они су му сугерисали да се Црна Гора у Њујорку мора водити својим а не "туђим интересима". Иако је Ивановић наводно близак Митрополији црногорско-приморској (кадар бившег премијера Здравка Кривокапића) он се није придржавао недавне поруке митрополита Јоаникија да се у Сребреници није десио геноцид. Тако је заокружена вишегодишња антисрпска политика коју црногорска дипломатија спроводи још од времена признавања лажне државе Косово.

Председник Владе Црне Горе Милојко Спајић рекао је да од необавезујуће резолуције нико неће добити ништа, нити ће бити било какве штете од тога:

- Мислим да је суштина поново се окренути пројектима којима ћемо се повезивати, да бисмо се боље разумели.

Председник Скупштине и лидер Нове српске демократије, Андрија Мандић поручио је да је Црна Гора учешћем у дискусији у Генералној скупштини УН компромитовала саму себе док је чак и далека Никарагва држала час предлагачима Резолуције.

Фото: В.К

- Нажалост, упркос бројним апелима Влади, како нас као политичких представника, тако и највећих верских ауторитета СПЦ, она је у УН подржала Резолуцију Немачке и Руанде која је поделила свет и регион, а односе Црне Горе са Србијом и Републиком Српском, које су нам најближе, довела на најнижи могући ниво. Она је додатно ујединила српски народ, независно од држава у којима живи и показала да он има снаге да се бори са будућим изазовима. Уздигнута чела, настављамо борбу за српска права, за нашу једнакост са другим народима и укупну стабилност како у Црној Гори, тако у региону. Срби никада више неће бити маргинализовани у овој земљи и никада нам више нико неће претити да ће нас на тракторима протерати у Србију.

Мандић је казао и да српски језик никада више неће бити понижен, већ ће, након објављивања резултата пописа, заузети оно место које му по праву и правди припада:

- Држављанство ће стећи сви они који су рођењем или породичним везама утемељени у Црној Гори, као и они који годинама живе у овој земљи, а до сада исто нису добили, тако да више неће бити грађани другог реда. Историјска тробојка законом ће бити враћена на место које јој припада.

Из Српског националног савета јуче су поручили да, након што је Црна Гора подржала Резолуцију о Сребреници, очекује се адекватно реаговање њихових политичких представника. Из Демократске народне партије Милана Кнежевића истичу да ће у наредних неколико дана упознати јавност о својим даљим потезима. Одлуку Владе да гласа за Резолуцију о Сребреници поздравили су из Демократске партије социјалиста ликујући што су се њихови највећи политички противници нашли на позицијама тековина њихове странке.

Фото: ДФ

Лидер Уједињене Црне Горе Горан Даниловић оценио је да су се црногорски властодршци обрукали овим гласањем у УН.

- Ударили су шамар и свима нама. За ово брукање и понижење неко ће морати да одговара. Боље се види истина из Јужне Америке и Африке него из Подгорице - закључио је Даниловић.

Политички аналитичар Игор Дамјановић каже за "Новости" да ако треба Сребреницу упоредити са неким злочином почињеним на овом простору зашто онда игноришете Зидани Мост.

- И тамо, као у Сребреници победничка војска стрељала је без суда побеђену. Зашто о злочину на Зиданом Мосту, односно стрељању заробљених црногорских четника 1945. у Словенији, не постоји предлог резолуције у Скупштини Црне Горе? 

БОНУС ВИДЕО:

ПРКОСНИ СРБИ: Овако се широм земље показало свету - "Нисмо геноцидан народ, поносни смо"

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ХАОС: Српски спортиста пребио двојицу Хрвата - своје саиграче!