НЕЋЕ ВИШЕ БИТИ КЕСА: У Црној Гори једнократна пластика 20. октобра одлази у историју

И. Д. С.

28. 09. 2024. у 07:30

ГОДИШЊЕ се у Црној Гори искористи више од 60 милиона пластичних кеса које се не рециклирају, а које или заврше у природи или се гомилају на депонији.

НЕЋЕ ВИШЕ БИТИ КЕСА: У Црној Гори једнократна пластика 20. октобра одлази у историју

Фото Shutterstock

Истовремено, више од 2.000 тона пластичног отпада заврши у мору. Како би се стало на пут даљем загађењу и заштитила животна средина, донесен је нови закон којим се забрањује употреба пластике за једнократну употребу, а који ступа на снагу 20. октобра.

Како су појаснили из ресора министра екологије, одрживог развоја и развоја севера Дамјана Ћулафића, новом регулативом забрањује се употреба лаганих пластичних кеса за ношење, дебљине зида од 15 до 50 микрона и једнократне пластике која подразумева штапиће за уши, прибор за јело, штапиће за јело, тањире, сламке, штапићи за мешање пића, штапиће за придржавање балона...

Са Законом кренули напречац

ИАКО су сви сагласни да се више рачуна мора водити о екологији, поједини сматрају да се са спровођењем Закона кренуло напречац. Док увозници и произвођачи пластичних производа страхују да је мало времена за реорганизацију посла, те да нису дати јасни принципи и едукација у вези са управљањем отпадом, трговци се спремају за веће трошкове.

- Једна од битних његових компоненти је управо та да пружа прилику за развој зелене економије, која ће отворити нова радна места и омогућити ефикасније коришћење природних ресурса. Закон о управљању отпадом представља дугорочну визију Црне Горе као еколошке државе, у којој је заштита природе императив - истакао је Ћулафић.

Када је реч о привреди, нерешавање питања управљања отпадом би имало негативан утицај на пословни амбијент, а посебно би био погођен туризам, оценио је начелник Дирекције за управљање отпадом и комуналне услуге Иван Станишић.

- Забрана употребе поменутих производа почиње 20. октобра, те ће контролу обављати тржишна инспекција, а за непоштовање Закона предвиђене су казне од 1.000 до 40.000 евра - додао је Станишић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

ТУРИЗАМ КАО ФАКТОР МИРА: Образовно и духовно искуство које шири ум