ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ У БИЈЕЛОЈ: Нови саборни храм биће место загрљаја нас са свим људима
Крст на месту на коме ће у Бијелој бита саграђен саборни храм посвећен Сретењу Господњем освештао је патријарх српски Порфирије кога је дочекао митрополит Јоаникије, бројни верујући народ, више архијереја Српске православне цркве, свештенство, свештеномонаштво, представници локалне управе, друштвеног и политичког живота Херцег Новог и Боке.
Благословени смо у све дане живота али је тај благослов уз овај сусрет у Бијелој посебан рекао је обраћајући се свештенству и верном народу патријарх српски Порфирије.
- Радујем се вашој љубави, која исијава чежњу, глад и жеђ за пуноћом, лепотом, за савршенством, миром, за истином, за измирењем са свима, објаснио је патријарх Порфирије и додао да је његова радост и због тога што смо овде у Бијелој „где већ хиљаду година живе православни Срби и то чини да ми можемо рећи да смо медитерански народ, и што је ово крај, крај Зетске епископије коју је основао ко други до Свети Сава“.
Патријарх је поменуо да је Бијела давала многе велике синове који су красили наш народ, а дивили су им се многи. Сетио се Симеона Злоковића и многих Злоковића пре њега, као и податка да је једном од њих Свети Петар Цетињски даровао крст који данас краси храм у Бијелој, а понос је и дика свих који живе у Боки.
За будући храм посвећен Сретењу Господњем, патријарх верује да ће бити брзо подигнут. Биће пре свега место сусрета са Богом,“а сусрет није, само да се споља видимо него да … изнутра срцем и љубављу једни друге приглимо“.
- Ово место треба да буде сабориште и место загрљаја нас са свим људима, јер ако желимо мир, радост, слогу између себе, како ћемо да будемо мирни, ако нема мира онај који је поред нас, како год себе звао и како год се Богу молио, рекао је патријарх Порфирије.
Освештање крста оценио је као почетак зидања храма, и исказао радост што су мештани недавно „овај предивни крај где се сусрећу море и камен украсили велелепним крстом да он буде знак и знамење и подсећање да је ово духовна земља Светога Саве, Светога Симеона мироточивог, љубави, ширине, радости и лепоте“.
Патријарху српском Порфирију на дочеку у Бијелој добродошлицу је пожелео митрополит црногорско- приморски Јоаникије. У Бијелој и Боки патријарха са радошћу дочекују, нагласио је и подсетио да су дивни јубилеји били повод овој посети. Бијела читаве године слави десет векова олтара и два века изградње знаменитог храма Ризе прсвете Богородице.
- Долазите нам на Крстовдан и ваша је служба у знаку крста господњега. Тако је Бог устројио да баш на овај јубилеј дођете, да га свечано прославимо, али и да освештате ово крсно знамњење око кога ћемо ако Бог да и са вашим благословом подићи саборни храм посвећен Сретењу Господњем. Уверени смо да ће се ваш благослов врло брзо остварити јер нам дајете снагу, обједињујете, надахњујете и укрепљујете вашом светом службом и речју, казао је митрополит Јоаникије.
И СВЕЧАНА АКАДЕМИЈА ЈЕ ЗНАК ОДАНОСТИ ВЕРИ
По освештању крста, у Дому културе у Бијелој, одржана је свечана академија.
Председник Херцег Новог Стеван Катић уз добродошлицу је истакао да је Херцег Нови имао част која се мало којем граду пружила два пута, да опет дочека да буде у присуству патријарха српског Порфирија.
- Херцег Нови са радошћу дочекује своје архијереје, јер је то за све грађане благослов и потврда да су на правом путу, оном којим је ходио Свети Сава, чији орден град носи са изузетним поносом, рекао је Катић и додао да су јубилеји које Бијела прославља „знак оданости вери и истрајности, без обзира на изазове“.Катић је потом устврдио да нови завет Господу и аманет онима који долазе после нас дајемо освештањем крста за градњу новог, бијељанског саборног храма и благословом патријарха Порфирија и митрополита Јоаникија.
Говорио је затим др Горан Комар нагласивши да је црква Ризе пресвете Богородице у бјелској Вали „најсрећнији пример колективног саборног сачувања средњовековне старине на почетку 19. века и дело без сличног примера у Боки“. Професор Ненад Шеровић подсетио је да је проширење цркве полагање Ризе Пресвете Богородице у Бијелој, урађено на темељима цркве из 10. или 11. века те да се овде чувају вредне старе књиге, међу којима су Октоих Првогласник из штампарије Црнојевића и Октоих Петогласник из штампарије Божидара Вуковића Подгоричанина. Чува се и крст, који је владика Петар први поклонио проти Симеону Злоковићу 1806. године. Проф др Драго Шеровић поделио је са присутнима сећања на бјелске породице, „мале цркве“ како је породицу називао блаженопочивши патријарх Павле. Сетио се и доласка митрополита Амфилохија, који је, видевши фотографију саобележавања славе цркве 1951. године на којој су 72 домаћина из Бијеле са децом и тада рекао: „Оволико домаћина се није могло сакупити у црквама у читавој Црној Гори те 1951. године“. Једна од завршних порука проф. др Шеровића била је да 2024. у Бијелој прослављају под мотом „Народ постоји од тачке до које допире његово памћење“.
- Ова народна мудрост нас упозорава да сачувамо памћење на нашу прошлост ради наше будућности, упркос томе што нас убеђују да је основни узрок наших невоља посљедњих година анахрона везаност нашег колективног бића за прошлост.
- Траже да заборавимо наше јуче, да га се не сећамо. Ако треба они ће нам га наново обликовати и законом обезбедити да га се таквог и сећамо, поручио је др Шеровић и казао да су и овом академијом Бијељани желели да покажу да је историјски, животни пут Бијељана кроз векове био пут рада, образовања и православне вере.То је целина, то је Светосавље, наш пут и данас и увек!“ У програму академије учествовали су хор Карловачке богословије и КУД „Илија Кишић“.из Зеленике.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)