ПЕТИНА ГЛАДУЈЕ, ДОК ДРУГИ ХРАНУ БАЦАЈУ: У Црној Гори годишње у смећу заврши 50.000 тона оброка, а највише расипају - домаћинства
ПРЕМА званичној статистици око петина црногорског становништва живи у ризику од сиромаштва, а истовремено се у Црној Гори годишње баци 50.000 тона хране, указују из НВО Банка хране. Напомињу да годинама указују на потребу да се успоставе социјалне самоуслуге, направи мрежа којом би се спречило да тоне хране заврше у смећу, а истовремено помогне најугроженијима.

Фото Shutterstock
Истраживања Управе за статистику показала су поражавајуће податке - да у ризику од сиромаштва живи 20,1 одсто црногорских грађана. По речима Марине Медојевић, испред Банке хране, највише хране баци се у домаћинствима, више од педесет одсто, а држава не чини ништа да подигне јавну свест о овом проблему.
- За очекивати је да би људи, када би били информисани шта значи бацање хране за оне који немају као и утицај који има на економију и екологију, другачије се односили према храни. Планирање куповине, правилно чување, донирање сиромашнима, народној кухињи, замрзавање остатака хране, само су неки од начина да се смањи бацање хране у домаћинству. Едукација о значају уштеде хране по питању сиромаштва, економије и екологије сасвим сигурно даје позитиван резултат - поручила је она.
Храна се, наводи, баца и на пољопривредним имањима као и у фази транспорта и то не у малим количинама.
- Велика количина хране која је била исправна и сугурна за људску употребу, баци се због неадекватног складиштења, али и истеклог рока трајања у маркетима. Није за занемаривање ни бачена храна у ресторанима и хотелима. Рачунање индекса бацања хране је један од начина да држава активно утиче да се бацање хране смањи. Прикупљање података је кључно за разумевање проблема и разматрање опција смањења бацања хране - нагласила је Медојевићева.
Стратегија
ИЗ Банке хране сматрају и да би се добио задовољавајући резултат уколико би се држава и предузетници у прехрамбеној индустрији повезали са пољопривредницима, транспортним и малопродајним ланцима, институцијама јавне власти и невладиним организацијама, како би се усагласила заједничка стратегија против бацања хране која заврши као отпад. Како појашњава, чланови тих организација би прикупљали податке, спроводили кампање и развили механизам максималне уштеде хране.
Европски парламент је још у јануару 2012. године усвојио резолуцију под називом "Како избећи бацање хране" и након тога дао препоруке као и Европска Комисија, да се донесу хитне мере које ће преполовити количине бачене хране до 2030. године и олакшати приступ храни за сиромашне грађане.
- За очекивати је да ће Црна Гора која претендује на чланство урадити нешто по овом питању. Расипање хране, међутим, није у фокусу Владе Црне Горе, ни данас. Проблем бацања хране једино може да реши држава као и питање сиромаштва - казала је Медојевићева.
Једна од мера за умањење бацања хране и ублажавање сиромаштва је и формирање социјалних самоуслуга. Неопходно је, сматра Медојевићева, да у оквиру народних кухиња или социјалних продавница буде и запакована храна за најмлађе који живе у социјално угроженим породицама, од формула за дохрану до кашица за бебе.

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (0)