СТАРОСТ "НАПАЛА" ЂЕТИЋЕ: Алармантни резултати пописа у Црној Гори, млађих од 18 година свега 22 одсто

Ива Стојадиновић

17. 10. 2024. у 06:30

ДУГО очекивани резултати пописа становништва дали су одговоре на питања о којима се највише полемисало у јавности - колико је које националности, колико грађана говори којим језиком...

СТАРОСТ НАПАЛА ЂЕТИЋЕ: Алармантни резултати пописа у Црној Гори, млађих од 18 година свега 22 одсто

Фото Shutterstock

Ипак, Црна Гора добила је и резултат који упозорава - да је становништво све старије, да забрињава скроман удео младих у популацији, те да се Црна Гора у скоријој будућности може суочити са значајним мањком радне снаге.

Резултати показују је да је просечна старост црногорског становништва 39,7 година, а најдубља демографска старост - становништво старије од 43 године, је забележено у чак чак девет црногорских општина. Нова статистика показује и да деца, односно малолетници, чине свега 22,7 одсто становништва, док међу популацијом највише има особа између 35 и 39 година.

Када је реч о генерацијама од 50 до 59 година старости, статистика показује да их је у Црној Гори нешто више од 80.000. Оно што је проблематично је да грађани из те групе за најкасније 10 година остварују право на пензију, а са друге стране, у том периоду много мање грађана ће стасати у радно активну групу. На то упозорава и економски аналитичар Мирза Мулешковић. Према његовој процени, најмање 7.000 мањка у радној снази се очекује за деценију.

Најстарији и најмлађи

СТАНОВНИШТВО Плужина је у просеку најстарије са 47,32 године, а Рожаје најмлађе са просеком 35,83 године. Одмах за Плужинама су Шавник и Пљевља са просеком од 46 година, а просек од преко 40 година старости имају и општине Андријавеца, Цетиње, Гусиње, Херцег Нови и Улцињ.

- Озбиљан проблем са становништвом имамамо, посебно са радно активним, а тек нас за 10-15 година очекује проблем јер око 80.000 људи ће ићи у пензију за 10 година, а истовремено радно активно постаје око 73.000. Значи 7.000 мање радно активних - процењује Мулешковић.

А да би се спречио даљи одлив младих људи који "срећу траже" ван Црне Горе, потребно је донети низ мера, дугорочна стратегија, много знања и воље, сматра посланица Слађана Калуђеровић (СНП).

- Природно је да млади људи желе бољу и сигурнију будућност и држава мора да створи услове за квалитетнији живот грађана. Веома битан проблем за млађе људе представља недостатак сигурности, у виду стамбеног обезбеђења и сталног посла захваљујући којем би могли да планирају свој живот. Потребна нам је другачија стамбена политика која не сме бити резултат прикупљања политичких поена, већ добро осмишљена и одржива. Црногорска економија би у значајној мери требало да почива на малом и средњем бизнису - сматра Калуђеровићева.

Додаје и да је неопходно радити на модернизацији образовног система, како би се ускладио са тржиштем рада.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

АЛБАНЦИ У ШОКУ: Не могу да верују уз коју песму је Србин ушао у ринг у Тирани (ВИДЕО)