ОПСАДНО СТАЊЕ У СПУЖУ ЗБОГ "КАВЧАНИНА" ИЗ СРБИЈЕ: Убици Шарца појачано обезбеђење у затвору

Бојан Милић

03. 02. 2025. у 11:52

КРАЉЕВЧАНИНА Лазара Илића који у Црној Гори одговара за планирање убиства Марка Љубише званог Кан, а у Србији за убиство Александра Шарца, у спушком затвору сада чувају и од припадника кавачког клана чији је члан, али и од "шкаљараца".

ОПСАДНО СТАЊЕ У СПУЖУ ЗБОГ КАВЧАНИНА ИЗ СРБИЈЕ: Убици Шарца појачано обезбеђење у затвору

Фото Приватна архива


То је црногорским медијима незванично речено из више извора из Управе за извршење кривичних санкција.

Према сазнањима тамошњих медија, такав налог стигао је пре неколико дана, након што је Илић из Казнено-поправног дома враћен у Истражни затвор.

- Илић је враћен у Истражни затвор и одвојен од притвореника који припадају кавачком клану, чији је и сам део према подацима полиције. Такође, одвојен је и од припадника шкаљарског клана. То значи да ни у једном тренутку не сме имати контакт са њима, како га не би угрозили - казао је један од саговорника и објаснио да је такав налог стигао истог трена када је и Илић враћен у притворску јединицу.

Фото: Приватна архива/Принтсцреен

 

Други саговорник казао је да је то учињено на основу оперативних информација које су добили.

- Илића смо до сада чували само од чланова организоване криминалне групе шкаљарски клан, али је због нових информација то промењено. Сада је и у соби, и на шетњи и током свих активности одвојен од чланова оба клана. Ми не можемо са сигурношћу рећи да је угрожен од оба клана, али не смемо се ни оглушити о информације које су се појавиле у том погледу - казао је тај извор.

Према незваничним сазнањима, Илић је претње почео да добија након што су припадници клана чији је и сам део, посумњали да је током саслушања “превише причао”.

Он је, међутим, током судског поступка тврдио да су га полицајци тукли након хапшења, да су користили воду и електрошкер, и да су тражили да говори о стварима о којима он не зна ништа, као и да су му говорили да ће бити сведок сарадник.

Тај оптужени у Истражни затвор враћен је након што је Апелациони суд укинуо првостепену пресуду којом је тај Краљевчанин био осуђен на пет година затвора због стварања криминалне организације и недозвољеног држања оружја и експлозивних материја.
Претходно, готово читаву 2024. годину, провео је у Казнено-поправном дому, гд‌је је пребачен након што је у фебруару прошле године изречена првостепена пресуда.

Затвор у Спужу / Фото sinziks.me

 

Илић и српски држављанин Страхиња Савић ухапшени су крајем јануара 2021. године у Будви, а специјални тужиоци и полиција тада су саопштили да су њиховим хапшењем спречили ликвидацију Будванина Љубише. Будванин који је наводно био њихова мета према полицијској евиденцији безбедносно је интересантно лице и близак је злочиначком шкаљарском криминалном клану.

Шест месеци касније, Специјално државно тужилаштво (СДТ) због стварања криминалне организације и покушаја убиства Љубише, подигло је оптужницу против српских држављана Илића, Савића и Ненада Милековића, Беранца Грге Милићевића и Цетињанина Милоша Клечака.

Према наводима оптужнице, Илић, Савић, Милићевић, Клечко и Милековић су током 2020. године постали чланови криминалне организације коју је формирала за сада непозната особа са надимком Џони.

Поред особа обухваћених оптужницом, чланство у тој криминалној организацији прихватила су за сада и друга неидентификована лица са надимцима Кројач, Матео Один, Сајарац, Маткал, Сепфорити и други. У оптужници пише да је деловање те организације било планирано на неодређено време, у међународним размерама, уз примену тачно одређених правила унутрашње контроле и дисциплине.

Задатак Илића био је да испали смртоносни хитац у Марка Љубишу Кана док је задужење Савића било да прати иИи опсервира кретање мете, али и пружа логистичку подршку извршиоцима убистава. Према списима СДТ-а Беранац Грга Милићевић је био задужен за логистику, а Цетињанин Милош Клечак прихватио је задужење да превози извршиоце кривичних дела до граничних прелаза, спаја их са другим члановима групе и води до такозваних штек-станова.

Првостепена пресуда у том предмету донета је у фебруару прошле године, а након тајног већања укинута је 14. јануара 2025. године и предмет је враћен Вишем суду на поновно суђење.

Судије Апелационог суда утврдиле су више повреда кривичног поступка, међу којима су и да првостепени суд није образложио како је криминална организација стекла добит, погрешна квалификација кривичног дела за које је оптужен Савић, да нису образложени нарочито важни разлози да се Милековићу суди у одсуству.

- Нејасни су разлози првостепеног суда у односу на образложење примене застрашивања у деловању криминалне организације, у односу на оптуженог Савић Страхињу. Изостала је индивидуализација у погледу одмеравања казне - пише у образложењу одлуке, у којој се наводи да су судије погрешиле и Скај надимак Милићевића.

Судије су констатовале и да првостепена пресуда не садржи јасне, аргументоване, довољне и ваљане разлоге о прихватљивости Скај комуникације као доказа.

(Вијести)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај

БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај

ШЕФ украјинског режима Владимир Зеленски подсвесно не може да прихвати тему повлачења украјинских снага у зони борбених дејстава, изјавио је британски војни аналитичар Александар Меркурис

30. 01. 2025. у 07:58

Коментари (0)

ФЕНЕРБАХЧЕ СЛАВИО ПОСЛЕ ПРЕОКРЕТА: Жозе Мурињо гледао магију Душана Тадића  (ВИДЕО)