ПРОТОСИНЂЕЛ КИРИЛ ЦВЈЕТКОВИЋ У САБОРУ СВЕТИХ: Пример моралне постојаности и непоколебљиве православне вере
Свети архијерејски сабор Српске Православне Цркве у Сабор светих уписао је исповедника вере протосинђела Кирила (Цвјетковића), бездинског и далматинско-бокељског, са датумом празновања 12. октобра/29. септембра.

фОТО: РТХН
Ово је одлучено на редовном заседању Светог архијерејског сабора СПЦ у Београду које је одржано од 13. до 17. маја ове године у крипти Храма Светог Саве на Врачару. Херцег Нови је тако поред светог архиђакона Стефана и светог Севастијана сасовићког (Дабовића), добио још једног небеског заштитника и молитвеника, информишу из парохије Топаљско – херцегновске.
Кирил Цвјетковић је рођен 1791. године у знаменитој фамилији баошићког пароха Симеона Цвјетковића, а крштен је у Цркви Светог оца Николаја у Баошићу, именом Константин. Као дечака подучавао га је рођак, свештеник Алекса Цвјетковић, и први је показао разумевање за његову жељу да се замонаши. Упркос противљењу уже породице, он га је 1805. одвео у манастир Савину, где је први пут обукао монашку ризу и добио име Кирил.

фОТО: Ненад Витомировић
Мошти светог Кирила у манастиру Бездин у Румунији (Епархија темишварска)
За ђакона је произведен 1812. године у врличком Храму Светог Николе, у Шибенику је 1814. унапређен у чин архиђакона, а већ следеће године у степен свештенства и служио је своју прву Литургију. У јулу 1817. године додељена му је шибенска парохија и тада постаје лични секретар епископа далматинског, бококотарско-дубровачког и истријског, Венедикта Краљевића.
Обављајући дужност секретара, Кирил Цвјетковић открива владикину погубну намеру да поунијати далматинску епархију. Одан вери и целим бићем Православљу, отац Кирил је у тајности, са побожним парохијанима, угледним Шибенчанима и оданим свештенством, ковао план како би разобличио ову злокобну накану. Због тога су га аустријске власти, преко владике Краљевића, 20. априла 1821. године преместиле у манастир Крку.
Након побуне шибенских Срба и неуспелог покушаја атентата на владику, отац Кирил доспева у истражни затвор у Шибенику. Четири године и три месеца провео је у шибенској тврђави Љуљевцу, а потом је осуђен на 20 година робије под оптужбом да је био међу организаторима шибенске буне.

фОТО: РТХН
Најдуже је тамновао у Градишки, а након помиловања од стране цара Фрање Јосифа I 1842. године послат је на условну слободу са обавезом да казну настави у манастиру Бездин у Банату. Протосинђел Кирил робовао је све до фебруара 1846. године, а затим је примљен у манастирско братство. У више наврата покушавао је да добије премештај у завичај, али му аустријске власти нису дозволиле да се врати у Далмацију, нити у Боку Которску. Упокојио се у Бездину, 28. септембра 1857. године, а сахрањен је при манастирској цркви, где и данс почивају његови земни остатци.
Протосинђел Цвјетковић написао је у Бездину аутобиографију која припада традицији Срба која је настајала према моделу Доситејевог „Живота и прикљученија“ ... Његовим живот и дело издвајају се као узвишени пример моралне постојаности, непоколебљиве националне свести и жртвене преданости православној вери.

ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: "Путин убија много украјинских војника"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да је незадовољан понашањем руског председника Владимира Путина и навео да разматра нове санкције против Русије.
08. 07. 2025. у 20:36

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.
07. 07. 2025. у 18:33

АРКАН ЈЕ ЗБОГ ЊЕГА ЗАПЛАКАО: Пустио је сузу на сахрани кума
ДРАГАН Ковач Кова, легенда шведског подземља, ликвидиран је пре тачно 24 године, испред ресторана у Стокхолму.
09. 07. 2025. у 11:36
Коментари (0)