БАГЕРИМА НА "ДИВЉЕ" ОБЈЕКТЕ: Одзвонило бесправној градњи од мора до Дурмитора
ЕКСПАНЗИЈА бесправне градње од мора до Дурмитора изгледа да је одзвонило. Највећа препрека „дивљим градитељима“ биће нови Закон о легализацији бесправних објекта, који је већ у скупштинској процедури. Из Владе Црне Горе поручују да то законско решење доноси строга правила која ће се стриктно спроводити.

Foto: Profimedia
Међутим, онима који су већ изградили објекте мимо плана и закона, уместо рушења, држав нуди још једну шансу да их легализују. Олакшавајућа околност је што трошкови легализације неће морати да се плате одједном, већ у ратама до највише 30 година. Старим законом из 2017.године, од око 62.000 поднесених захтева за легализацију легализовано је свега 3.397 бесправних објеката.
- Сваки објект који је урађен бесправно, а који не угрожава јавни интерес биће легализован у складу са овим законом уколико је изграђен до момента до када се обави сателитско снимање које је у току. Након тог термина сваки објекат који буде изграђен нелегално биће срушен, поручио је министр урбанизма, просторног планирања и државне имовине Славен Радуновић.
У Црној Гори, према подацима ресорног министарства, у периоду од почетка 2020.до краја 2024.године, донето је 261 решење о рушењу бесправно изграђених објеката. За то време, на основу одкука урбанистичко-грађевинске инспекције, срушене су 22 „дивље“ грађевине. Највише бесправних објеката је у општинама Бар, Улцињ и на Жабљаку.
Нови закон доноси и јаснија правила за легализацију. Објекат мора бити видљив на сателитском снимку. имати решење имовинско-прваних односа и приступ јавном путу. Не сме бити грађен на простору намењеном за инфрструктуру или објекте од општег интереса. Привремени и објекти који не испуњавају техничке и сигурносне услове неће моћи да се легализују. Сви који остану ван законских токова –било да нису поднели захтев за легализацију, да су одбијени, да објекат нису уписали у катастар или игноришу решење о рушењу –платиће годишњу накнаду за коришћење простора. Износ ће зависити од зоне и тржишне вредности објекта.
- Годишња накнада се обрачунава по метру квадратном нето, површине објекта, у распону од 0,5 одсто до 3 одсто просечне тржишне цене новоградње у зони у којој се објекат налази. Коначан износ, зону и начин плаћања утврђује надлежни орган локалне самоуправе, уз претходну сагласност министарства, пише у тексту закона.
У сврху ефкасније борбе против нелегалне градње, Влада је 2020.године основала државно предузеће „Заштита простора Црне Горе“ за обављање послова спровођења административних извршења решења о рушењу, уклањању и враћању у првобитно стање земљишта и објеката које издају надлежне инспекцијске службе.
ЗАШТИТА
Закон предвиђа и заштиту грађана који станују у бесправно саграђеном објекту –ако дође до рушења, неће остати без крова над главом, јер је локална самоупраава дужна да им обезбеди алтернативни смештај.
- Алтернативни смештај се обезбеђује као привремени смештај, давањем стана у закуп, давањем накнаде за закупнину или на други начин, у складу са прописом јединице локалне самоуправе, наводи се у у тексту закона.

ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ ЕУ ОДБИЛЕ ТРАМПОВ ПЛАН: Неће да купују америчко оружје за Украјину!
ЧЕТИРИ европске земље одбиле су да учествују у пројекту председника САД Доналда Трампа о куповини америчког оружја за Украјину.
16. 07. 2025. у 14:12

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију
БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.
16. 07. 2025. у 14:33

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)